Nově vyšlechtěný kapr: Zajímavá volba pro letošní Vánoce

Kapr

Těšíte se na tradičního vánočního kapra? Aby ne! Chuť masa z této ryby je naprosto jedinečná. Kapr také obsahuje spousty pro lidské tělo prospěšných látek. Na trhu je i spousta jiných ryb, nicméně kapr je v mnoha ohledech jedinečný. Vcelku pozoruhodný je fakt, že Fakulta rybářství a ochrany vod (FROV) Jihočeské univerzity dokázala vyšlechtit zcela nové unikátní plemeno kapra. Jeho název je amurský lysec. Stalo se tak již v roce 2016, nicméně my se na tuto informaci podíváme poněkud podrobněji v následujících řádcích.

Kapr v novém kabátu

Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity pracovala na samotném vývoji nového druhu kapra dlouhých 17 let. Vědcům se ovšem nakonec podařilo vyšlechtit rybu, jež je mnohem odolnější vůči nemocem. Amurský lysec má vyvinutou silnou rezistenci především vůči KHV, tedy koi herpes viru. Ten je velmi nebezpečný a dokáže zničit i velké množství ryb najednou. Na samotném vývoji ryby tato vzdělávací instituce spolupracovala s jihomoravským Rybníkářstvím Pohořelice a také s FROV z Vodňan na Strakonicku.

Za posledních 20 let první uznané plemeno kapra

Amurského lysce jako nové kapří plemeno uznaly jak Rybářské sdružení ČR, tak Šlechtitelská rada pro chov ryb a samozřejmě Ministerstvo zemědělství České republiky. Ona zmiňovaná rezistence vůči nemocem byla prověřena ze strany Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně. Aktuálně se rozlišují dvě linie této ryby, a to vodňanská a pohořelická.

Kapr

Lysý, nebo šupinatý kapr?

Tradice lysých kaprů v České republice nepochybně je. Když se ale podíváme na kompletní produkci, většinu tvoří šupináči. Jinak se lysí kapři hodně prodávají i u našich sousedů. Především v Německu, Rakousku a Polsku je o ně velký zájem. A cena? U amurských lysců by měla být prakticky stejná jako u všech ostatních kaprů.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.