Než vyhodíte použité sáčky od čaje do koše, zkuste je efektivně využít na zahradě či v domácnosti

čajové sáčky

Je normální a běžné, že po vylouhování pytlík s čajem vyhodíme do koše. Jejich úkol byl již splněn, tak co bychom měli jiného dělat s odpadky. Je však potřeba říci, že vylouhované pytlíky mají další, široké a efektivní využití. Například v domácnosti a na zahradě. Jak tento odpad využít? 

Pro květiny je čaj ideální

K tomuto kroku bude ideální zelený čaj. Použitý pytlík zeleného čaje obsahuje dusík a draslík, proto bude skvělým hnojivem pro pokojové rostliny. Stačí jeden již vylouhovaný pytlík přelít třemi deci vody, nechat jeden den louhovat a druhý den výluh smíchat se třemi litry vody a hnojivo dopřát rostlinám. Používejte odstátou nebo dešťovou vodu. 

Do kompostu ideální

Mnozí zahrádkáři dávají celé pytlíky od čaje na kompost nebo z něj připraví silný výluh a prolévají pomocí něj kompost. Díky němu podpoříte rozklad a zvýšíte množství bakterií, které ovlivňují kyselé prostředí. Použití je jednoduché – klidně již vylouhované pytlíky dejte do konve, dolijte ji vodou a nechte dva dny louhovat. Poté vylijte na kompost. 

kompost
Foto: Pixabay

Použití v domácnosti

Pytlíky od čaje vám mohou pomoci zbavit nádobí, respektive plechů a hrnců, mastnoty a připálenin. Stačí do plechu, do hrnců či jiných nádob napustit vodu, vhodit použité pytlíky a nechat přes noc působit. Druhý den vodu vylijte, pytlíky vyhoďte a umyjte běžným způsobem. Mastnota a připáleniny půjdou snáze umýt.

Dále díky nim můžete účinně pohltit nepříjemné pachy. Pokud se linou nepříjemné pachy z vaší lednice, můžete jednoduše použité pytlíky umístit do misky a strčit do lednice. Dokonce je můžete použít i tehdy, pokud krájíte rybu a zapáchají vám ruce. Můžete jemně mnout pytlíky a poté si ruce umyjte mycím prostředkem na nádobí.

Jarní mytí oken bude hračkou

Trápí vás šmouhy na oknech, které nejdou ani pomocí leštěnky na skla vyleštit? Zkuste použít použité pytlíčky od čaje. Nemusíte okna utírat přímo pytlíčky, ale znovu je přelijte vroucí vodou, nechte vychladnout a tekutinu nalijte do lahve s rozprašovačem. Zbavíte se tak šmouh, mastnoty i nečistot. Stačí pouze setřít ubrouskem nebo savou tkaninou. 

Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-vyuzit-pouzite-cajove-sacky-20220330.html, https://primanapady.cz/clanek-297802-nevyhazujte-pouzite-cajove-sacky-budete-ohromeni-co-vse-jeste-dovedou

Náhledové foto: Pixabay 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)