Mladé sazenice rajčat: Jak poznat, že byly poškozeny mrazem

Rajčata

I když dodržíte termíny výsevu rajčat a vše uděláte tak, jak máte, přesto se někdy může stát, že mráz zaúřaduje. A to tehdy, kdy už měl dát pokoj. Rajčata jsou teplomilné rostliny, které nesnáší chlad. Přesto ale mohou být mnohem odolnější, než si myslíte. To, že byly poškozeny mrazem můžete poznat na základě jejich vzhledu. A pamatujte si: ne vždy je třeba poškozené sazenice hned vyhazovat a nahrazovat jinými. Prevence je vždy jednodušší, než řešení problémů. Proto sledujte aktuální předpověď počasí a své rostliny chraňte před mrazem.

Sazenice začínají vadnout

Jednou z prvních známek, jak rajčata projeví poškození mrazem, je jejich vadnutí. A to i přesto, že mají dostatek vody, svítí na ně sluníčko a jsou splněny veškeré jiné podmínky pro jejich správný růst. Dotyk mrazu je mohl poškodit. Ovšem jak dalece, to se ještě ukáže. V některých případech se rostliny ještě mohou vzpamatovat.

Sazenice rajčat

Foto: Pixabay

Poškozené žilky

Mráz může způsobit také nezdravý vzhled listů v tom smyslu, že žilky změknou a listy jsou žluté a měkké. Nemusí přitom vypadat zvadle. Pokud pozorujete takovou známku na svých rajčatech, nepřistupujte k odlamování poškozených částí. Rostliny rajčat se zotaví samy. Poškozených částí se zbaví samy. To, co zůstane (a může to být podstatná část rostliny), se později stane silnou rostlinou, která ponese plody.

Poškození stonku

Pokud bylo poškození mrazem velmi vážné, pak se to projeví poškozením stonku. Toto poškození je nejhorší, které můžete pozorovat. Platí, že čím níže se poškození na stonku nachází, tím horší bude rekonvalescence rostliny. Pokud se poškození nachází pod spodními listy, je velice pravděpodobné, že rostlina se už nevzpamatuje. Je třeba nahradit ji novou rostlinou. Vzhledem k tomu, že na výsev ze semen už je pozdě, budete si muset náhradní sazenice zakoupit.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/frost-damage-tomato-plants/

https://www.ontario.ca/page/effect-extreme-temperatures-tomato-and-pepper-crop

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!