Nevšední souvislosti: Zelená pšenice vděčí za svůj původ nájezdníkům

Tedy alespoň se to tvrdí. U nás málokdo ví, že fríkeh (freekeh) alias zelená pšenice vlastně není zvláštním druhem obiloviny, ale netypickým druhem zpracování té ještě nezralé. Podle legendy napadli kdysi jednu vesnici nájezdníci, kteří kromě všeho ostatního spálili i pole s ještě zelenou pšenicí.

Ovšem po jejich odchodu si obyvatelé zničených domků všimli, že když se spálených slupek zbaví, dají se semena bez problémů jíst. A jak už to tak bývá – další nevšední zvyk byl na světě. Tedy vlastně nevšední potravina, že ano.

Proč vlastně říkáme fríkeh, a ne zelená pšenice

A právě odtud pochází označení fríkeh – doslovně bychom toto slovo přeložili jako „loupat“ nebo „drhnout“. A proč bychom si zelenou pšenici měli dopřát i my? Tak především – obsahuje až třikrát více vlákniny než zrna, která dozrála běžným způsobem. V tomto ohledu předčí i hnědou rýži nebo třeba quinou.

Foto: Pixabay

Zamilujete si tuhle nevšední potravinu – už nikdy ji nedáte z ruky

Potěší vás také svou oříškovo chutí a snadným způsobem přípravy – fríkeh stačí pouze uvařit. Takto se používá zejména v tradiční arabské kuchyni. Můžete ji koupit celou i lámanou a napoprvé si z ní uvařte kaši. Budete příjemně překvapeni její konzistenci – a zachutná vám naslano i nasladko.

Pšenice není tak běžná, jak si nejspíš myslíte

Klasická pšenice není nejpěstovanější obilovinou světa? I když to tak po pohledu na pulty našich obchodů nevypadá, v globálním hledisku ji předčí obyčejný čirok. Používá se totiž jako krmivo pro dobytek, případně slouží jako základní surovina pro výrobu sladidel (např. tmavě zbarveného čirokového sirupu). U nás je čirok k dostání v podobě obilek nebo jemně namleté mouky.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://vitalweb.cz/569/znate-freekeh-nova-superpotravina-si-ziskava-sve-priznivce, https://fitarian.cz/znate-freekeh/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)