Substrát pro pokojovky

Letnění pokojových rostlin: dopřejte jim sluníčko

V červnu již bývá venku dostatek tepla a slunce na to, abychom mohli přemístit celou řadu pokojových rostlin ven. Dopřejete jim tak to, co mají rády a po zbytek roku se jim nedopřává: sluníčko a celkově venkovní klima. K letnění ale rozhodně nejsou vhodné všechny rostliny. V tomto článku si uvedeme ty druhy, které vám za letnění poděkují a přidáme několik tipů, jak se o takové rostliny starat, abychom si je pak mohli ve zdraví přemístit zase dovnitř.

Kdy začít letnění rostlin?

Vhodné období se může lišit podle druhu pokojových rostlin. Například oleandr nebo kamélie patří mezi odolné rostliny, které zvládnou i krátkodobý pokles teploty, takže je můžete vytáhnout ven již koncem dubna. Většinou ale platí, že rostliny vytahujeme až poté, co nehrozí letní mrazíky (v druhé polovině května). Je ale dobré rostliny nechat přivykat postupně – vytáhněte je například v den, kdy nesvítí slunce, nebo je nejprve nechejte ve stínu. Pokud by teploty v noci měly poklesnout pod 5 °C je vhodné rostliny na noc schovat do interiéru. Právě červen je období, kdy už je bezpečné letnění pro všechny pokojové rostliny.

Oleandr

Oleandr: Zdroj obrázku Pixabay.com

Kam rostliny umístit?

Opět bude záviset na druhu. Některé rostliny milují přímé sluneční paprsky, takže je (po krátkém období přivykání – viz odstavec výše) můžeme vystavit na přímé slunce. Mezi tyto rostliny patří palmy, juky, aloe, kaktusy, sukulenty, citrusy, agáve, olivovníky, vavříny, rozmarýny či durmany. Většina pokojových rostlin ale bude mít větší radost z polostínu (voděnky, ibišky, vánoční kaktusy, fíkusy, zelence či dracaeny). Některé rostliny ale milují stín – například kapradiny, bramboříky, azalky či břečťany. Pokud máte rostliny v závěsných květináčích, zavěste je na větve stromů.

Zálivka letněných rostlin

Nejlepší je, když zaprší lehký „zahradnický“ deštík. Měkká dešťová voda je pro rostliny ideální a lehká sprška jim také prospěje. Bohužel v létě mohou přijít silné bouřky, které by mohly listy vašich rostlin poškodit. Ve dnech, kdy neprší, je vhodné rostliny zalévat večer, a to odstátou vodou (nebo dešťovou, pokud ji máte).

Pokojové rostliny: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *