Neobvyklé způsoby použití jahod

Jahody

Červen je obdobím jahod. Při obzvláště velké sklizni je důležité stíhat je zpracovávat. Někdo má rád jahodové džemy, jiný si dělá zavařeniny, mraženou jahodovou dřeň nebo jahody jen tak mrazí. V tomto článku vám nechceme připomínat, co všechno je možné z jahod vyrobit: spíše se zaměříme na méně známé způsoby zpracování jahod. Možná některé z nich už budete znát, možná vás inspirujeme k něčemu novému.

Jahodové koktejly pro osvěžení

Vybírat můžete z nepřeberného množství koktejlů: alkoholické i nealko. Nejjednodušším způsobem je připravit si osvěžující jahodový nápoj: nakrájejte několik jahod, oslaďte čekankovým sirupem (nebo jiným tekutým sladidlem) a podávejte s meduňkou. Skvěle se hodí například k letnímu grilování. Moc dobrý je i koktejl s názvem Union Square, který kombinuje jahody, bazalku a gin (jednoduše rozmixujte několik jahod s bazalkovými listy, smíchejte se 60 ml ginu a 30 ml citronové nebo limetkové šťávy, oslaďte agávovým sirupem a máte hotovo).

Jahodový koktejl

Jahodový koktejl: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jahodová zmrzlina

Svou klasickou jahodovou zmrzlinu můžete vylepšit přidáním neobvyklých ingrediencí. Velice dobrá kombinace je jahody a různé bylinky, například již zmiňovaná bazalka nebo meduňka. Skvělá je ale také máta. K jahodám se skvěle hodí i citrónová šťáva. Svou zmrzlinu můžete podávat s čerstvým ovocem: klidně i předem naloženým v alkoholu.

Jahodové kostky ledu

Jahody jsou typicky letním ovocem. A k létu patří horko, takže je vhodné umět se i zchladit. Ať už do svých nápojů použijete vcelku zmrazené jahody, nebo je rozmixujete s trochou vody a dáte do tvořítek na led, můžete jednoduše získat skvělé letní osvěžení.

Jahodové rizoto

Tak to je něco pro děti! Sladké rizoto růžové barvy. Šest lžící másla rozpusťte v hrnci a osmažte na něm cibuli nakrájenou na jemno. Poté přidejte asi jeden a půl šálku rýže určené na italské rizoto. Míchejte, dokud nebude rýže napůl průhledná. Poté zalijte jeden a půl šálkem bílého vína, které nechte odpařit. Zalijte trochou horkého zeleninového vývaru a zamíchejte. Počkejte, až se vývar odpaří, teprve poté přilijte další vývar. Takto vařte za postupného dolévání vývarem asi 10 minut. Mezitím si rozmixujte tři šálky jahod na kaši. Vmíchejte je do rizota a vařte ještě deset minut (opět v případě potřeby doléváme postupně vývar). Až je rýže měkká, máme hotovo.

Čokoládovo-jahodové panini

Čokoláda a jahody jsou skvělá kombinace. Připravit si můžete svou vlastní čokoládu nebo použijte lískooříškový krém, kterým potřete panini (nebo jiné pečivo, například toastový chléb nebo klidně i rohlík). Doplňte na plátky nakrájenými jahodami a přiklopte druhou polovinou. Zapečte na grilu nebo v toastovači a máte hotovo!

Jahody: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!