Rajčata

Nekupujte bledule ani chemii: Jak vybrat v obchodě správná rajčata

Milujete rajčata a rádi si je dopřejete i nyní v zimě? Aby ne, vždyť jejich chuť je jedinečná a vynikající. Pravda je ovšem taková, že při zakousnutí se do rajčete ze supermarketu se často setkáváme s nevalnou chutí, kterou si rádi odpustíme. My se v následujících řádcích podíváme na to, co byste měli brát všechno v potaz při nákupu samotných rajčat. Koupit si taková, která nebudou dobrá, a navíc v nich bude spíše chemie, nestojí za to.

Češi rajčata milují

Jednoznačně, vždyť jejich spotřeba neustále stoupá. Jen pro porovnání trocha čísel. Průměrná spotřeba této zeleniny činila na osobu v roce 1992 celkem 7 kilogramů a v roce 2016 již 12 kg. za své by mohly hovořit i částky, které jsou ochotni Češi za rajčata utratit v průběhu roku. Rajčata jsou nejenom chutná, ale také nabízejí spousty lidskému organismu prospěšných látek. Jmenovat bychom mohli například:

 • fosfor,
 • draslík,
 • vápník,
 • hořčík,
 • vitamíny B, C, E či K.

Přesazování rajčat

Rajčata: Zdroj obrázku Pixabay.com

Cizí a tuzemská produkce rajčat

Kvalitní rajče musí mít na první pohled krásnou sytou červenou barvu. Pozor na to, aby nebylo nahnilé, zvadlé nebo povrchově, či dokonce hloubkově poškozené. Mnohá rajčata dovezená ze zahraničí ještě dozrávají po cestě. Chuť je pak nevalná a zdravotní benefity minimální. Tuzemská rajčata prochází spoustou kontrol, a to například těmi u Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Velkou devízou je i fakt, že čeští pěstitelé používají výhradně biologickou ochranu rostlin.

Na co si dát konkrétně pozor při nákupu rajčat

Určitě stojí za to si k rajčatům přivonět. I zavřené obaly bývají často perforované, takže to lze učinit. Lokální pěstitelé většinou prodávají pod svou vlastní obchodní firemní značkou. Na obalech už nenajdete pouze českou vlajku, ale i název farmy původu rajčat. Hrdý farmář nekvalitní zboží neprodává.   

Plesnivá rajčata

Plesnivá rajčata: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Důležité je i skladování rajčat

Činit byste tak měli v prostorách s teplotou okolo 10 °C. Pro dlouhodobější skladování všem tato zelenina určena není. Do ledničky rajčata nepatří, jelikož chlad způsobí jako ničitel buněčné membrány těchto plodů. Navíc rajčata přestávají dozrávat. Ideální je miska v kuchyni.

Rajčata: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

4 komentáře

 1. Stanislav Odpovědět

  Pane Štěpán, rajčata se určitě nesklízejí zelená, pokud to ovšem není odrůda, jako například Limeto F1, nebo Artisan green tiger F1. Není pro to žádný důvod. Evropa je malá a kamion dojede ze Španělska k nám za pouhý den. Ostatně, zadejte si na Youtube výraz Almeria tomato a budete vidět, jak se sklízí rajčata na největší ploše v Evropě.

  1. Aster Odpovědět

   Nevím, v jakém stadiu zralosti se sklízejí rajčata, která se k nám vozí ze Španělska a je mi to celkem jedno – v zimě a na jaře rajčata nekupuju, protože jsou bez chuti. V létě a na podzim si vystačím s vlastními výpěstky a na podzim (podle počasí někdy v říjnu a někdy až v listopadu) sklízím rajčata zelená – nezralá – obvykle s celým zbytkem keře, která pak postupně dozrají.

   Ale zajímalo by mně, jak se u zelených odrůd pozná, že jsou už zralé k jídlu – mění odstín? Fakt to nevím a zajímá mě to. Už jsem viděla dozrávat fialová až skoro černá, ale zelená ještě ne.

 2. Roman Odpovědět

  Proč tady popisuje jak se mají skladovat apod když název je jak vybrat dobrý rajče bez chemie?Kontrola je u všeho jídla ale namátkově a jednou za čas takže spoléhat se na to nedoporučuji. Vlastně nám nijak neporadil chlapec. Asi náročnej víkend 😂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *