Nekonečná zásoba malin. Je to možné

Maliny

Maliny se řadí mezi velmi oblíbené plodiny, které si můžeme donést jak z lesa, tak i z obchodu nebo nejlépe z vlastní zahrádky. Pokud maliny pěstujete, zřejmě dáte za pravdu tvrzení, že zaplodí po určité období a potom už žádný velký užitek nedávají. Být tomu tak ale v reálu jistě nemusí. Plodit mohou vícekrát. My se podíváme na zásady, které je zapotřebí dodržet, aby se tak stalo.

Dvakrát plodící maliny

Optimální je vysazení dvakrát plodících malin. Tyto odrůdy přinášejí mnohem větší užitek a velmi bohatou úrodu.

Od zeleniny raději dále

Určitě se vyplatí vysadit maliny dál od zeleninových záhonů a stromů. Pokud tak učiníte, malinám ubudou potřebné živiny, jež čerpají právě stromy a zelenina.

Maliník

Maliník: Zdroj obrázku Pixabay.com

Dostatek světla a vody

Maliny nejsou nijak náročné na péči. Nepotřebují ani extra bohatou zeminu. Optimální je kyprá, která bude mít dostatek humusu. Pozor na dostatečné množství potřebného světla. Maliníky se vyplatí ostříhat, aby se k nim světlo dostalo. Počítejte také s poměrně mělkým kořenovým systémem maliníků. Zeminu je třeba kypřit, ideálně do hloubky 5 až 10 cm. V létě je pravidelně zalévejte.

Maliny: Zdroj obrázku Pixabay.com

Nedovolte maliníkům rodit v létě

Maliníky by měly tradičně rodit v létě a na podzim. Letošní výhony na podzim a loňské v létě. V letních plodech ale může žít škůdce malinár plstnatý. Pokud tomu tak je, zaměřte se na podzimní úrodu a loňské výhonky klidně i hodně drasticky zkraťte. Síla půjde do nových a podzimní úroda bude maximální. Jestliže nyní během května rostlina vyžene minimum výhonků, použijte výluh z divizny. Ten se ředí s vodou 1 ku 5. Jinak je dobré vždy na podzim přidat k maliníkům několik lopat humusu.

Zajímavá je i rada předků. Na jaře se vysadily rané brambory, po nich hrách a následně se vše zarylo do zeminy. Pak se přidal kompostu či hnůj, v druhé polovině října se pole překopalo motykou a začaly sázet maliny.

Maliny: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.