Pěstovat slunečnice zvládnou i začátečníci! Zde je krátký návod

Slunečnice - včela

Pěstování slunečnic je velice jednoduché: stačí si dát pozor na pravidelnou zálivku, vystavení slunečním paprskům a chránit ji před zlomením ve větru. Hledem k nenáročnosti a velkému množství odrůd může slunečnici pěstovat opravdu každý. Existují totiž slunčečnice, které mají až 4 metry, ale taky takové, které měří pouze 30 centimetrů. Slunečnice jsou vhodnou rostlinou, kterou můžete začít pěstovat s dětmi, protože je opravdu velká pravděpodobnost, že dosáhnete úspěchu.

Slunečnice není jen žlutá

Když se řekne slunečnice, každý si vybaví typickou květinu s tmavým kulatým terčem (který tvoří drobné květy – z některých se pak po opylení stávají typická slunečnicová semínka) a obvodem žlutých listů v jedné nebo ve více řadách dokola. Existuje však okolo sta botanických odrůd slunečnice, které jsou i okrasné, a zdaleka ne všechny mají žlutou barvu. Slunečnicové okvětní listy mohou být i hnědé, oranžové, červené, nebo dokonce kombinace barev.

Slunečnice

Slunečnice: Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vyberte jim vhodné umístění

Pro slunečnice vyberte slunné místo, protože jak už jejich název napovídá – milují slunce! Toto místo by ale zejména u vyšších odrůd mělo být chráněné před větrem, protože pokud je slunečnice na něco náchylná, pak je to zlomení a vyvrácení. Půda je ideální písčitá, ale s hojným množstvím živin (smíchejte například kompostovou zeminu a písek v poměru 1:1). Propustnost a vzdušnost půdy je důležitá.

Vysévejte v polovině dubna

Pokud se chcete dočkat slunečnicových semínek, vysévejte slunečnice již v polovině dubna, a to přímo na záhon. Jednotlivá semínka nechte ve vzdálenosti 20 centimetrů od sebe. Až slunečnice dosáhnout výšky okolo 30 centimetrů, podepřete je tyčkami – mohutné odrůdy budou později potřebovat podporu v podobě dřevěných kůlů. Pak už stačí jen podle potřeby zalévat a sledovat, jak vaše slunečnice roste.

Vhodné i pro alergiky

Velkou výhodou slunečnic (kromě jejich nenáročnosti) je také to, že jsou to květiny, které mohou ve svých zahradách pěstovat i alergici citliví na pyl. Dostupné jsou totiž i takové odrůdy, které pyl neobsahují – například Baby Bear F1, Orange Hobbit F1, Starbust Panache, Stella Gold F1.

Slunečnice: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!