Několik rad jak pěstovat rajčata

Rajčata jsou velmi oblíbeným druhem zeleniny pro svou lahodnou chuť. Jejich pěstování není nijak náročné, ale je třeba dodržet několik základních pravidel. Jak pěstovat rajčata, na co se zaměřit a čemu se raději vyhnout, to si můžete přečíst na následujících řádcích.

Rajčata výsev a pěstování

Pro pěstování rajčat je velmi důležité místo, na kterém je chceme pěstovat. Rajčata vyžadují dostatečně propustnou půdu s dostatkem živin a závlahy. Ideální je pro ně hlinitopísčitá půda s dostatečným přísunem humusu. Přestože jsou rajčata teplomilná, je třeba je chránit před přímým sluncem, takže nejlepším místem pro jejich pěstování je tam, kde je polostín. Rajčata a jejich výsev ze semínek je lepší, protože rostlinky si lépe zvykají na kvalitu půdy. Předpěstování je zase dobré v tom, že si ušetříte čas a rajčata rychleji vyrostou.

Pravidla zalévání a hnojení

Rajčata je třebapravidelně a správně zalévat. V létě, při vysokých teplotách, zalévejte rajčata jak brzy ráno, tak i večer, kdy už není ostré slunce. A jak je nejlépe zalévat? Rajčata zalévejte přímo u stonku, ale dejte si pozor na přelévání. Velmi dobrým tipem je obložit rostliny mulčovací kůrou, aby se voda rychle neodpařovala. Nejideálnějším hnojivem je samozřejmě humus z vlastního kompostu. Druhou možností je přidat do zálivky granulované hnojivo. Co se týká vyvazování, tak odborníci tvrdí, že keříčkové odrůdy není třeba vyvazovat vůbec. Tyčky k rajčatům tyčkovým doporučují spíše dřevěné a radí je zatlouci hned při vysazování.

Choroby rajčat a jak jim předejít

Při pěstování rajčat mohou rostlinky napadnout různí škůdci a choroby. Rajčata jsou velmi citlivá a náchylná na houbové choroby. Poměrně často jsou rostlinky napadány plísní bramborovou, která se projevuje zešednutím listů a skvrnami na nich. Preventivně se proti této plísni můžete bránit fungicidními přípravky. A pokud je rostlina zasažena, je dobré nakažené plody a listy otrhat a spálit. Pokud se vám urodí v jednom roce mnoho rajčat a vy nevíte, jak je zpracovat, podívejte se na recepty z rajčat, kde se mimo jiné i dozvíte, jak je zavařovat či jak připravit sušená rajčata.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.