Květina voskovka a její pěstování

Voskovka je lidovější název pro pokojovou rostlinu hoya, ježbyla pojmenována po svém pěstiteli již ve druhé polovině 18. století. Jak náročná je voskovka na pěstování a co musíte dodržet, aby vám kvetla?

Květina voskovka a její původ

Dnes je známo na dvě sta druhů rostlin z rodu hoya, nicméně v naší republice se dá pěstovat pouze šest druhů. Voskovky se považují za okrasné dekorativní rostliny, které se dají pěstovat ve sklenících, pouze jeden druh lze pěstovat jako pokojovou rostlinu. Nejčastěji jsou u nás pěstovány dva druhy voskovky, a to voskovka bella a voskovka tučnolistá. Voskovka bella je ozdobnější, na rozdíl od druhé zmiňované má krátké výhony, které se ale dokáží velmi rozvětvit. Má bílé květy s červenou stopou a krásně zelené listy. Voskovka tučnolistá je charakteristická tím, že její dlouhé výhony se musí upevňovat k opoře. Má sytě zelené a lesklé listy.

Jak pěstovat voskovku

Květy voskovky vytvářejí okolíky, které nesmíte nikdy odstranit, protože se na nich neustále zakládají nové květy. Čím je květina starší, tím má bohatší květy. Kvete od konce května do podzimu. Zajímavostí této rostliny je, že večer vydávají květy intenzivní sladkou vůni. Voskovka je pokojová rostlina. V létě má být umístěna na teplé a světlé místo bez přímého slunečního světla. Od plného růstu ke kvetení ji bohatě zalévejte. V období odpočinku, tedy od října do února, ji umístěte do místnosti s teplotou okolo 10 -12°C. Dopřejte jí světlé místo a chraňte ji před průvanem. Před obdobím klidu zálivku omezte a v období klidu květinu udržujte vlhkou, aby nedošlo k vyschnutí kořenového balu.

Jak přezimovat voskovku

Voskovka květina vyžaduje jiné nároky na přezimování, proto je důležité vědět, jak ji v tomto období pěstovat. Voskovky květiny nevyžadují v zimě více tepla. Bude-li mít květina více tepla, negativně to ovlivní nejen vývin mladých listů, ale květinu mohou napadnout také škůdci. Pokud se i přesto po přezimování objeví první nahnědlé špičky mladých listových výhonů, nevystavujte rostlinu ihned vyšší pokojové teplotě. Přechodně ji udržujte při teplotě 15-18°C. Ideální je její umístění na méně slunném okenním parapetu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.