hoja

Květina voskovka a její pěstování

Voskovka je lidovější název pro pokojovou rostlinu hoya, ježbyla pojmenována po svém pěstiteli již ve druhé polovině 18. století. Jak náročná je voskovka na pěstování a co musíte dodržet, aby vám kvetla?

Květina voskovka a její původ

Dnes je známo na dvě sta druhů rostlin z rodu hoya, nicméně v naší republice se dá pěstovat pouze šest druhů. Voskovky se považují za okrasné dekorativní rostliny, které se dají pěstovat ve sklenících, pouze jeden druh lze pěstovat jako pokojovou rostlinu. Nejčastěji jsou u nás pěstovány dva druhy voskovky, a to voskovka bella a voskovka tučnolistá. Voskovka bella je ozdobnější, na rozdíl od druhé zmiňované má krátké výhony, které se ale dokáží velmi rozvětvit. Má bílé květy s červenou stopou a krásně zelené listy. Voskovka tučnolistá je charakteristická tím, že její dlouhé výhony se musí upevňovat k opoře. Má sytě zelené a lesklé listy.

Jak pěstovat voskovku

Květy voskovky vytvářejí okolíky, které nesmíte nikdy odstranit, protože se na nich neustále zakládají nové květy. Čím je květina starší, tím má bohatší květy. Kvete od konce května do podzimu. Zajímavostí této rostliny je, že večer vydávají květy intenzivní sladkou vůni. Voskovka je pokojová rostlina. V létě má být umístěna na teplé a světlé místo bez přímého slunečního světla. Od plného růstu ke kvetení ji bohatě zalévejte. V období odpočinku, tedy od října do února, ji umístěte do místnosti s teplotou okolo 10 -12°C. Dopřejte jí světlé místo a chraňte ji před průvanem. Před obdobím klidu zálivku omezte a v období klidu květinu udržujte vlhkou, aby nedošlo k vyschnutí kořenového balu.

Jak přezimovat voskovku

Voskovka květina vyžaduje jiné nároky na přezimování, proto je důležité vědět, jak ji v tomto období pěstovat. Voskovky květiny nevyžadují v zimě více tepla. Bude-li mít květina více tepla, negativně to ovlivní nejen vývin mladých listů, ale květinu mohou napadnout také škůdci. Pokud se i přesto po přezimování objeví první nahnědlé špičky mladých listových výhonů, nevystavujte rostlinu ihned vyšší pokojové teplotě. Přechodně ji udržujte při teplotě 15-18°C. Ideální je její umístění na méně slunném okenním parapetu.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

6 komentářů

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den,
   jedovaté jsou.
   Neriskoval bych to, ikdyž kočka bude mít o rostlinu pravděpodobně pramalý zájem.

 1. Hadrawová Odpovědět

  Dobrý den,mám voskovku 12 let,je krásná,zelená,ale nekvete.Je na světlém místě ve výšce asi 2m.Co mám dělat,aby kvetla,kvetla jen 1x 2květy. Předem děkuji za radu, s pozdravem H.E.

 2. JIŘINA Odpovědět

  DOBRÝ DEN, CHTĚLA BYCH VĚDĚT KTERÉ ŠLAHOUNY A KDY SE MOHOU ODSTRANIT, KDYŽ JE JICH MNOHO. ZROVNA TAK I LÍSTKY. MÁM DOEM, ŽE STÍNÍ KVĚTŮM. DĚKUJI JIŘINA

 3. Kristína Odpovědět

  \dobrý den Radku mám voskovku 20 let je nádherná kvete voní ale teď se mi stalo, že mnoho z lístků jsou jako b je někdo polil cukrem (lepí se sladkost na listech ). Můžete mi říci co to je a jak se toho mohu zbavit. Mám dojem, že za chvíli z toho poteče med. Stonky k listům mají bílé parazity jistě mšice jak na to poraďte děkuji Kristína z Havířova

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   z květů voskovky se uvolňuje lepkavá tekutina. Jde o přirozený proces, který je s kvetením spjatý.
   Na parazity nějakou chemii, Mospilan apod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *