Maso

Několik mýtů týkajících se masa

Maso patří do jídelníčku mnohých z nás. Spousta lidí to s jeho konzumací přehání, nicméně najde se i hodně těch, kteří by ho v žádném případě do svého stravovacího režimu nepřidali. Ať už je u vás situace jakákoli, rozhodně se vyplatí o masu něco málo vědět. My se v následujících řádcích nezaměříme na podrobné informace, jež se masa z jakéhokoli zvířete týkají, ale budeme se lehkou formou věnovat spíše mýtům, jež s masem jako takovým přímo souvisejí. Je jich hned několik. Podíváme se proto na ty nejznámější.

Čím čerstvější, tím lepší

S tímto tvrzením je třeba u většiny druhů mas souhlasit. Především drůbeží a rybí maso je třeba konzumovat v maximálně čerstvém stavu. Co ale takové hovězí a zvěřina? Obě dvě masa musí projít nějakou dobou zrání. Až poté dosahují požadované křehkosti.

Maso

Na stáří zvířete nezáleží

Velký omyl. Konzistence masa u mladého zvířete a staršího se značně liší. U mladých zvířat se setkáváme s mnohem jemnějším masem. U starších je poněkud tužší a jeho stravitelnost je také nižší. Stravitelnost se ale také odvíjí od druhu přípravy a v neposlední řadě na době zrání u vybraných druhů mas. Jinak záleží logicky i na pohlaví a druhu zvířete.

Maso samotné způsobuje rakovinu tlustého střeva

Vysoká konzumace masa bývá spojována s mnohem vyšším výskytem rakoviny tlustého střeva. I proto spousta lidí maso ze svého jídelníčku vyškrtává. Za rizikový faktor ale konzumaci masa považovat nelze! Důležité je především technologické zpracování, při kterém může vznikat spousta nejrůznějších karcinogenních látek. Tradičně vznikají při uzení, smažení nebo grilování. Pokud se navíc vybere nevhodný tuk, může se skutečně zmiňované riziko zvyšovat.

Maso

Konzumovat lze spousty masa bez rizika

Tady je třeba být opatrný. Obecně platí, že všeho moc škodí. U nás se lze do jisté míry řídit třeba německými doporučeními. Ta hovoří o tom, že přeměřená konzumace masa se pohybuje mezi 300 až 600 za týden.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *