Bazalka

Nejznámější druhy bazalky

Je jedna z dnes nejvyužívanějších bylinek. Dává jídlu specifickou chuť a mnozí si ji již zamilovali. I pro kulinářské účely není však bazalka, jako bazalka. Existuje více druhů, ačkoli o tom ani nemusíte vědět. Seznámíme vás dnes s těmi nejznámějšími druhy.

Bazalka pravá

Latinský název pravé bazalky zní ocimum basilice. Jde o bylinu, která dorůstá 30 až 50 cm a má čtverhrannou lodyhu. Na jejím konci bývá zakončena drobnými lístky. Objevují se na ní také malé květy, které zde najdete téměř po celé léto. Lístky mají pak pilovitý okraj. Tento druh bazalky obsahuje mnoho silic a třískovin. To znamená, že tuto bylinku využijete nejen, jako ochucení vašeho kuchyňského výtvoru, ale i jako léčivou bylinu pomáhající k chuti jídlu a napravující žaludek.  Mezi další neduhy, které může vyřešit, bývá nadýmání a zácpa.

Svatá bazalka posvátná

Dalším druhem bude bazalka posvátná. Jde o víceletou bylinu patřící do hluchavkovité čeledi. Může měřit až metr a je rozšířena v Arábii, Indii nebo Indonésii. Například v Indii zastává významnou roli v lékařství, ale i při náboženských obřadech. Není tak divu, že její název v hindštině znamená nejlepší rostlina. Někteří dokonce říkají, že čistí auru. Z byliny se připravují čaje. Ty vám pak pomohou s žaludkem, střevními parazity, žlučníkem a dokonce působí proti žaludečním vředům. Při požívání bazalky posvátné se vám také sníží hladina cukru v krvi – to je také důvod diabetiků k její konzumaci. Dle je také velmi účinná při horečkách a dává vás do celkové psychické pohody.

Bazalka vytrvalá

Tato bazalka je význačná svou silnou aromatičností. Pochází z východní Indie a používá se k vaření, ale i k výrobě čajů, respektive do čajových směsí. Pěstuje se jako přenosná rostlina. Tedy od jara do podzimu má své místo venku, na zimu ji přenášíme do bytu. Používáme sušší a propustnou zeminu a v zimě omezujeme zálivku.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

2 komentáře

 1. Milada tymyková Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, jestli je i bazalka mrazu odolná. Zakoupila jsem řízek na bazárku, mám ji doma , ale bylo napsáno , že může být po celý rok venku.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   upřímně nevím, já nechal bazalku venku hned několikrát a vždy bylo po ní.
   Radek Štěpán

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *