Nejlepší DIY úklidové prostředky – vyrobte si pomocníka proti mlžení i odpuzovač prachu

Domácí úklidové prostředky mohou být velmi levné a šetrné. Musíte ovšem vědět, po kterých surovinách sáhnout, aby měly opravdu kýžený účinek.

Domácí odpuzovač prachu z octa

K výrobě domácího odpuzovače prachu a lesku na nábytek budete potřebovat následující přísady:

  • Bílý ocet
  • Voda

Smíchejte stejné díly bílého octa a vody a přelijte do rozprašovače. Vše nastříkejte na povrch nábytku a otřete hadříkem z mikrovlákna.

Pro leštění nábytku se hodí citronová šťáva

  • Olivový olej
  • Citronová šťáva

Smíchejte stejné díly olivového oleje a citronové šťávy v malé misce. Do směsi namočte měkký hadřík a krouživými pohyby rozetřete po nábytku. Přebytek toho čisticího prostředku setřete čistým hadříkem a máte hotovo. Pro jistotu však nejprve vyzkoušejte roztok na malé, nenápadné ploše, abyste zajistili kompatibilitu se dřevem.

Foto: Pixabay

Čistič koupelny z citronové kůry

  • Sušená citronová kůra
  • Bílý ocet
  • Voda
  • Láhev s rozprašovačem

Usušené citronové kůry umelte na jemný prášek pomocí kuchyňského robotu nebo mlýnku na kávu. V lahvičce s rozprašovačem smíchejte stejné díly vody a bílého octa a přidejte 2 polévkové lžíce prášku z citronové kůry. Láhev dobře protřepejte, aby se ingredience promíchaly.

Nakonec nastříkejte roztok na povrchy v koupelně, jako je umyvadlo, sprcha či toaleta a nechte několik minut působit. Pak už stačí vše jen otřít vlhkým hadříkem. Prášek z citronové kůry pomůže v koupelně odstranit veškerou usazenou špínu, zatímco ocet působí jako dezinfekce a pohlcovač pachů. Tento přírodní čistič je netoxický a bezpečný pro použití v koupelně.

 

Zdroj: https://www.kupi.cz/magazin/clanek/5030-slupky-od-mandarinek-pouziti, https://www.aazdravi.cz/nevyhazujte-slupky-od-mandarinek-kura-ma-zazracne-zdravotni-ucinky/, https://itesco.cz/hello/clanek/12-zpusobu-jak-vyuzit-citrusove-slupky/23011/, https://m.magazinplus.cz/styl/325-vyhazujete-slupky-od-mandarinek-delate-chybu-podivejte-jak-je-muzete-senzacne-vyuzit.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)