Nejlepší domácí hnojiva pro fialky za pár korun

Africká fialka

Mít doma krásné africké fialky rozhodně stojí za to. Tyto nádherné květiny potěší různými barvami a také tím, že nejsou nijak velké. Na parapetu nebo někde jinde v interiéru si své místo bezesporu najdou. Africká fialka se řadí mezi velmi nenáročné rostliny a bez problémů se zakoření. Čas od času ovšem potřebuje optimální hnojivo k tomu, aby nádherně kvetla a rozdávala onu zmiňovanou radost. Jak zjistit, že i ta vaše rostlina potřebuje hnojivo? Jaká hnojiva si lze připravit doma? Nepřestávejte číst, na obě otázky odpovíme v následujících řádcích.

Kdy potřebuje fialka hnojivo?

V momentu, kdy prostě a jednoduše přestane kvést. Listy se zbarví dožluta a případně začnou opadávat. Zpomalí se logiky také růst samotné fialky. Všechny příznaky logiky souvisejí s nedostatkem potřebných minerálních látek. Malé množství zeminy v konkrétním květináči již prostě fialce z hlediska výživy nestačí. Pokud takovéto vyčerpání substrátu zaznamenáte, musíte jednat. Připravíte si prostě některou z následujících směsí pro podporu růstu fialky.

Africká fialkaFoto: Pixabay

Spolehlivé cibulové slupky

Jestliže není fialka v dobré formě nebo ji napadli škůdci, jde i výbornou první pomoc. Příprava hnojiva není složitá. Stačí zalít 50 g cibulových slupek 2 litry vroucí vody. Vše se pomíchá a 10 minut povaří. Směs pak nechte vychladnout a luhovat. Před použitím je třeba hnojivo přecedit. Použít by se tento vývar měl v den své výroby.

Cibulové slupkyFoto: Radek Štěpán

Citrusová kůra

Právě citrusové plody jsou skvělou zásobárnou vitamínů a živin, jež rostlinám prospějí. Volit lze jak pomerančovou, tak i citronovou kůru. Záleží na tom, jaké tropické ovoce aktuálně využijete. Ideální je slupku nakrájet najemno a zalít vroucí vodou. Luhovat se nechá den. Ředí se v poměru 1:10 s teplou vodou.

CitrusFoto: Pixabay

Kvasnice najdete také

Určitě se jako hnojivo pro africké fialky hodí také droždí. Smíchat byste měli 5 gramů sušeného droždí, 5 litrů vody a 2 lžíce cukru. Zakryjte misku se směsí a nechte ji stát na teplém místě zhruba 3 hodiny. Roztok se ředí 1:5.

Černý čaj

Když posypete zeminu v květináči čajovými lístky, rozhodně nic nezkazíte. Užitečné látky by se měly uvolňovat při každém zalití.

Zdroj info: https://tojenapad.dobrenoviny.sk/najlepsie-domace-hnojivo-pre-africke-fialky/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.