Nejkrásnější stromy do malé zahrady aneb nyní je vhodný čas na výsadbu

sakura

Strom zkrášlí exteriér, poskytne příjemný stín. Vybrat vhodný strom do velké zahrady je snadné. Horší se to může zdát v případě volby vhodného druhu do malé zahrady. Poradíme vám, které jsou vhodné a budou se esteticky hodit do stylu vašeho exteriéru.

Strom patří i do malé zahrady

To, že máte menší zahradu, neznamená, že v ní nemůžete vysadit strom. Jen je třeba vše dobře promyslet. Musíte počítat s nejvyšší možnou výškou a rychlostí růstu stromu. I v malé zahradě je možné zasadit strom. Musíte pomyslet na podmínky, ty se však dají stromu částečně vytvořit či přizpůsobit. Menší okrasný strom je zpravidla nápaditou dekorativní solitérou. Aby strom byl skutečně ozdobou vaší zahrady, pak by rozhodně neměl na místě trpět. Vybírat můžete ovšem z pestré nabídky jehličnanů i listnáčů.

Dřín japonský

Japonské dříny někdy bývají označovány coby japonské svídy. Jedná se o dekorativní dřeviny, které vynikají elegantní a netradiční stavbou. Na jaře kvetou bílými či růžovými květy. Vyznačují se jedlými plody, a především atraktivním zbarvením listů na podzim. Zpravidla dorůstají do výšky do 2,5 až 5 metrů.

Jinan

Nenechte se zmást, neboť i když základní forma jinanu může dosahovat až 30 metrů ohledně výšky, tak díky své oblibě bylo vyšlechtěno hned několik kultivarů s omezeným růstem. A ty jsou právě ideální do malé zahrady. Mezi nejoblíbenější patří jinan dvoulaločný, pro který je charakteristická široká, deštníková koruna. Listy mají během sezóny hráškově zelenou barvu, zatímco na podzim se zbarví do svítivě zlatožluté.

javor

Foto: Pixabay

Japonské javory

Japonské javory patří mezi jedny z nejkrásnějších okrasných dřevin, které vynikají rozmanitostí ohledně velikosti, barvy i tvarem listů. U nás mezi nejrozšířenější patří javor dlanitolistý, dále je to javor japonský a javor shirasawanský. Výše zmíněné druhy se vyznačují pomalým růstem a jejich výška může být podle kultivaru od 2 do 5 metrů.

Škumpa

Nejzajímavější okrasou škump jsou purpurové šišticové plody a oslnivé zbarvení listů na podzim, které nabízí barevnou paletu v odstínech žluté, oranžové, červené až po fialovou. Zpravidla dorůstají do výšky 4 až 5 metrů. A pokud chcete strom, který je nenáročný a mrazuvzdorný, pak si pořiďte škumpu orobincovou.

Sakura

Malé sakury zkrášlí, oživí každou zahradu. Oslní nádhernými květy, které málo co předčí. Mezi druhy malé vzrůstem patří sakura Shirofugen či Kanzan.

Zdroj: ireceptar.cz, modernizahrada.com

Náhledové foto: Pixabay