Nejkrásnější bezúdržbové trvalky: Kvetou celý podzim a zkrášlí váš exteriér

sasanka

S příchodem podzimu neznamená, že vaše zahrada posmutní. Přinášíme inspiraci na krásné a bezúdržbové trvalky, které kvetou na podzim. Kterými zkrášlíte svůj exteriér?

Nenáročné a bezúdržbové trvalky

I když jsou nenáročné, tak samozřejmě potřebují, abyste jim věnovali jistou pozornost. Na druhou stranu ovšem odpadá výsev, přesazování, zazimování a další práce, které vyžadují rostliny, které jsou běžně pěstované v zahradách.

Aby jejich krása vynikla, je nutné dobře promyslet vhodné stanoviště, ale také dobu kvetení. Řada trvalek potěší a zaujme i svými plody, tobolkami, klasy, i když největší radost dělají krásné a zajímavě tvarované květy. Které krásky vám zkrášlí zahradu či terasu?

Barvami hýřící plamenka latnatá

Plamenka latnatá je trvalkou, která zaujme na první pohled pestrým barevným výběrem květů. Jedná se o poměrně vysokou rostlinu, jejíž květy byly původně jen růžové, fialkové a červené. Šlechtěním vznikla i řada bílých, lososových či ohnivě rudých odrůd. Vzácností není ani plamenka pyšnící se modro fialkovými květy. Jde o rostlinu, která má ráda polostín, nicméně zvládne i přímé slunce. Hlavně potřebuje výživnou půdu a dostatek vláhy.

japonská sasanka

Foto: Pixabay

Sasanka japonská coby elegantní kvetoucí kráska

Sasanka japonská není až natolik masově rozšířená. Kvete v létě i na podzim. Elegantní a něžná sasanka má ráda polostín, ale zvládá i slunné stanoviště. Daří se jí v dobře propustné, ale vlhčí půdě.

Mochyně je podzimní ikonou

Mochyně patří mezi typické podzimní trvalky. Její lampionky jsou nezaměnitelné a vydrží na rostlině i v suché vazbě ještě dlouho i po odkvětu. Přestože krásný lampionek ukrývá malý kulatý plod, tak si ho nepleťte s mochyní peruánskou a rozhodně ho nejezte.

Podzimní záplevák

Většina kultivarů je poměrně vzrostlá a dorůstá do výšky nad 50 cm, mnohdy až k 1 metru. Dominantou je záplava drobných úborů, které rostlinu pokryjí od léta až do podzimu. Květinové záhony tak zaplaví krásou žluté, oranžové, cihlově hnědé i červené barvy. Rostlina je lákadlem i pro motýly a včely. Záplevák potřebuje dobře propustnou živnou půdu a slunné stanoviště.

Zdroj: ireceptar.cz, receptyprimanapadu.cz

Náhledové foto: Pixabay