Jak udržet vodu čistou celou koupací sezónu? Máme pro vás praktické rady i jednoduché tipy

Čistá voda v bazénu

Pořídili jste na zahradu bazén nebo zahradní jezírko v naději, že vám poskytne tolik žádané osvěžení během horkých letních dnů? Jaké ale bude vaše zklamání, když uprostřed sezóny zjistíte, že je voda zakalená a dno pokrývá „mazlavé cosi“? Aby vám prostor na koupání sloužil během celého léta, je potřeba o něj odpovídajícím způsobem pečovat. Jak na to? Stačí se držet následujících rad!

pH je základ

Je úplně jedno, jestli jste zahradu osadili bazénem nebo koupacím jezírkem. pH vody je něco, co byste měli průběžně kontrolovat. Právě od jeho hodnoty se totiž odvíjí následný problém, který jde ruku v ruce se znečištěním. pH změříte pomocí speciálních kapkových a proužkových testerů. Pokud naměřené hodnoty nejsou v příslušných mezích (tj. od 6,8 do 7,6), je zapotřebí zjednat okamžitou nápravu.

Měření pHFoto: Radek Štěpán

Dezinfekce

Abyste vrátili pH vody na ideální hodnotu, začněte dezinfekcí chlorovými a kyslíkovými přípravky, které likvidují řasy, bakterie, houby, plísně a viry.  Aby byla desinfekce vody účinná, musí se, s ohledem na aktuální venkovní teplotu, obsah chloru ve vodě pohybovat v rozmezí 0,1 až 1,0 mg/l. Jaké hodnoty má zrovna vaše voda v bazénu nebo zahradním jezírku, si můžete snadno ověřit pomocí tabletového testeru. Aby bylo množství chloru v bazénu dlouhodobě stabilní, použijte do skimmeru nebo plováku speciální tablety, které se budou ve vodě postupně rozpouštět.

  • Náš tip: Ještě než začnete se samotnou desinfekcí, měli byste z vody odstranit všechny mechanické překážky (např. napadané listy, hmyz apod.). Pokud máte na zahradě jezírko, je vhodné ho pro snadnější údržbu vybavit speciální folií. Lepení jezírkové fólieLepení jezírkové fólie není nic složitého a zvládnou to i naprostí začátečníci.

Překontrolujte filtr

Nezbytným předpokladem čisté vody je správně fungující filtrace. Vybírat si můžete z filtrací pískových nebo kartušových. Aby filtrace fungovala bez problémů, je potřeba ji čas od času překontrolovat, případně filtry do bazénufiltry do bazénu (kartuše) vyměnit za nové. U pískové filtrace je potřeba náplň pravidelně alespoň jednou za 14 dní proplachovat a nejpozději jednou za 2 roky celou vyměnit.

Foto: Radek Štěpán

Vodu v bazénu alespoň jednou ročně měňte

Při správné údržbě vám v bazénu vydrží jedna voda klidně celou koupací sezonu. Po ní byste měli zhruba polovinu bazénu vypustit, bazén odpovídajícím způsobem zazimovat a na jaře dopustit čistou vodu. Pak už jenom stačí vhodně používat přípravky, které vodu udrží čistou a pravidelně kontrolovat její pH.

Vždy nicméně mějte na paměti, že jde o chemikálie, takže je potřeba s nimi nakládat dle návodukonkrétního výrobce. Před použitím si proto vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku. Po zdárně ukončené sezóně se pak nezapomeňte pochválit a doplnit energiidoplnit energii. Před dalším létem se vám to bude zaručeně hodit!

Zdroje info: napovime.cz, penepex.cz

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.