Sušení hub

Nejefektivnější způsoby sušení hub

Úroda hub je aktuálně skvělá. Po deštích se z lesů nosí plné koše. Radost ze sběru mnohdy trochu předčí starosti, jak s houbami naložíme. Některé jsou samozřejmě optimální pouze pro přímou spotřebu. Takové bedlové řízky, ryzce na másle a kmínu, případně smaženice rozhodně stojí za to. Většinou ale uvažujeme spíše o nějakém tom uchování hub. Tradičně se dávají do mrazáku, a to po podušení. Někdo dokonce houby mrazí jen pokrájené. Jinak se ale často vyrábí koření. Pravděpodobně nejčastějším způsobem uchování hub je jejich sušení. Alternativ sušení je hned několik. My se na ty nejznámější podíváme podrobněji.

Klasika v podobě pečicího plechu

Asi nejčastěji se suší houby tak, že se vezme plech na pečení, vystele se pečicím papírem a houby se na něj nakrájí. Ten způsobem je zdánlivě nejjednodušší, jelikož plech má doma každý. Vybrat si většinou lze z několika. Pozor je ovšem zapotřebí dávat po celou dobu sušení hub. Dotýkají se totiž podkladu a mohou začít plesnivět. Vlhkost, která se z hub odpařuje, je vcelku vysoká. Když se ke všemu ještě přidá poněkud pošmourné deštivější počasí, schnutí je horší. Zůstane-li navíc v houbě červík, velmi rychle sežere několik kousků. Když na houby zapomeneme, klidně i celý plech.

Sušení hub na plechu

Sušení na vzduchu? Stačí starší síť do oken

Optimální varianta. Stačí najít jen starší muší okno a máte vyhráno. Pořádně ho vydrhnete a následně případně opravíte, jestli je lehce rozklížené. Sušení na takovémto povrchu je skvělé. Houby větrají z obou stran, a tak nehrozí žádné plísně ani nic podobného. Délka sušení bude kratší než u plechu. Přesnou dobu udat nelze, záleží na teplotách a charakteru počasí. Počítat musíte s typickým houbovým aroma při schnutí, ale co byste neudělali pro nějaké ty zásoby na zimu.

Sušení hub

Sušičky jako nejrychlejší řešení

Jsou to právě sušičky, jež představují nejmodernější metodu sušení. Spousta lidí do nich dává prakticky všechno ovoce. Houby se suší při teplotě okolo 40 až 50 stupňů Celsia. Vysuší se takto za nějakých 5 až 8 hodin. Mnozí lidé jsou ale na pochybách, že takovýmto rychlým sušením ztratí některé důležité prvky. To už je ovšem věc názorů.

Síť na sušení hub

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

7 komentářů

 1. Petr Odpovědět

  Přikládám k nahlédnutí můj výrobek vhodný na sušení bylin ,hříbků a ovoce či zeleniny přirozeným sušením na sušících stohovatelných rámcích.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   takto se bohužel nic nezobrazí. Buď mi prosím pošlete obrázek na email pod článkem a já ho vložím do diskuze nebo přímo do článku, případně sdílejte na fb webu.
   Děkuji, mějte se!

 2. Anna Homolová Odpovědět

  Dobrý den,prosím o radu. CHci nasázet lilie do velkých nádob, nevím jestli můžu smíchat různé druhy,jak daleko od sebe vysázet a jestli musím nádoby na zimu uklízet .Zahradu mám sice velikou,ale cibule mi žerou myši.Děkuji za odpověď, s pozdravem Anna Homolová.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   zkuste prosím tento komentář napsat někde k článku, jenž se týká lilií. Tady u hub to není optimální. Jinak za mě je nádoby třeba na zimu uklízet. Nádoby bych zapustil v sezoně do země. Druhy bych nemíchal.
   Počítám, že o liliích vyjde v dohledné době článek.
   Mějte se.

 3. fouss1 Odpovědět

  Síto do okna mezi dvě židle a ze strany umístit stojanový ventilátor. Takto suším již několik let a houby jsou do 48 hodin suché na troud.

  1. Tomáš Odpovědět

   Dělám to podobně,ale já je po zaschnutí strčím dosušit do trouby a na síto jdou další 😀 …

 4. Tomáš Odpovědět

  Já se omlouvám….Školy nemám…Ale nepřijde Vám jako úplná blbost naskládat houby na plech a strčit je do vypnuté trouby ???Mě to totiž připadá úplně stupidní….Proč bych je potom nenechal raději venku na volném vzduchu…Proč je strkat do studené trouby ,aby pomaleji vysychaly a plesnivěly?…. Jistě na plechu se suší,ale v troubě zapnuté na 50 stupňů s pootevřenými dvířky,aby unikala vlhkost…Určitě je tímto způsobem usušíte rychleji než na sítu..A to bez ohledu na počasí…Ne naopak…Nezlobte se,ale upřímně nechápu jak jste takový nesmysl mohl vůbec napsat…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *