Nejefektivnější způsoby sušení hub

Sušení hub

Úroda hub je aktuálně skvělá. Po deštích se z lesů nosí plné koše. Radost ze sběru mnohdy trochu předčí starosti, jak s houbami naložíme. Některé jsou samozřejmě optimální pouze pro přímou spotřebu. Takové bedlové řízky, ryzce na másle a kmínu, případně smaženice rozhodně stojí za to. Většinou ale uvažujeme spíše o nějakém tom uchování hub. Tradičně se dávají do mrazáku, a to po podušení. Někdo dokonce houby mrazí jen pokrájené. Jinak se ale často vyrábí koření. Pravděpodobně nejčastějším způsobem uchování hub je jejich sušení. Alternativ sušení je hned několik. My se na ty nejznámější podíváme podrobněji.

Klasika v podobě pečicího plechu

Asi nejčastěji se suší houby tak, že se vezme plech na pečení, vystele se pečicím papírem a houby se na něj nakrájí. Ten způsobem je zdánlivě nejjednodušší, jelikož plech má doma každý. Vybrat si většinou lze z několika. Pozor je ovšem zapotřebí dávat po celou dobu sušení hub. Dotýkají se totiž podkladu a mohou začít plesnivět. Vlhkost, která se z hub odpařuje, je vcelku vysoká. Když se ke všemu ještě přidá poněkud pošmourné deštivější počasí, schnutí je horší. Zůstane-li navíc v houbě červík, velmi rychle sežere několik kousků. Když na houby zapomeneme, klidně i celý plech.

Sušení hub na plechu

Sušení na vzduchu? Stačí starší síť do oken

Optimální varianta. Stačí najít jen starší muší okno a máte vyhráno. Pořádně ho vydrhnete a následně případně opravíte, jestli je lehce rozklížené. Sušení na takovémto povrchu je skvělé. Houby větrají z obou stran, a tak nehrozí žádné plísně ani nic podobného. Délka sušení bude kratší než u plechu. Přesnou dobu udat nelze, záleží na teplotách a charakteru počasí. Počítat musíte s typickým houbovým aroma při schnutí, ale co byste neudělali pro nějaké ty zásoby na zimu.

Sušení hub

Sušičky jako nejrychlejší řešení

Jsou to právě sušičky, jež představují nejmodernější metodu sušení. Spousta lidí do nich dává prakticky všechno ovoce. Houby se suší při teplotě okolo 40 až 50 stupňů Celsia. Vysuší se takto za nějakých 5 až 8 hodin. Mnozí lidé jsou ale na pochybách, že takovýmto rychlým sušením ztratí některé důležité prvky. To už je ovšem věc názorů.

Síť na sušení hub

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.