zelůenina

O mrazení zeleniny tak trochu netradičně

Pokud se snažíte o uchování maxima vaší úrody na zimu, určitě už vaši domácnost neminula koupě většího a výkonnějšího mrazáku. Ale využíváte ho skutečně naplno? Možná zjistíte, že se dají zamrazit i věci, které by vás předtím nenapadly.

Mrazení rajčat

Rajčatové pyré jako položka do mrazáku nejspíš nepřekvapí. Rajčata oloupu, podusím, trochu dochutím a zamrazím. Ovšem klidně si troufnu zamrazit rajčata i vcelku – i ta veliká, masitá. Když je vytáhnu, chvíli je nahřeju pod teplou vodou (slupka z nich jde dolů skoro sama) a nechám trochu povolit. Nakrájím a přidám do libovolného jídla. A cherry rajčata, mrazená vcelku, prostě hodím do zeleninové směsi jen tak.

Mrazení cukety

Úplně mladou cuketu (ještě bez náznaku semen uvnitř) není třeba loupat ani dusit. Stačí dobře omýt, nakrájet na menší či větší kousky a zamrazit. Starší cukety budou rády za předvaření – očištěné a zbavené semen potřebují ke změknutí 5-15 minut v horké vodě. Pak musí vychladnout a dobře okapat, než mohou být zamrazeny.

Mrazení paprik

To už vůbec není žádná věda. Ale nejlépe se mrazí ty tenkostěnné, těm to na kvalitě téměř vůbec neubírá. Nakrájím na poloviny nebo proužky (samozřejmě očištěné) a zamrazím.

Mražená zelenina

Trochu pracnější, ale lepší způsob mrazení zeleniny

Všude se dočtete, že je třeba mrazit zeleninu po malých porcích, abyste nemuseli zmrzlou hmotu pracně oddělovat od sebe nebo ji dokonce nechat mírně rozmrznout, abyste mohli odebrat kýžené množství. Ovšem pokud máte prostor a čas, zamrazte zeleninu po jednotlivých kouscích tak, aby se k sobě neslepila.

Chce to mít alespoň jeden z poloviny volný šuplík, do kterého se vejde větší tác nebo plech. Ten pokryji pečícím papírem, zeleninu rozložím tak, aby se navzájem kousky nedotýkaly a nechám 3-4 hodiny zamrznout. Sesypu do pytlíků nebo krabiček a pokračuji, dokud je co mrazit. Pak už jen z nádob odebírám podle potřeby – klidně jen pár kousků na ozvláštnění rizota nebo omáčky.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *