Nejefektivnější stříhání rajčat: Úroda bude maximální

Rajčata

Už se těšíte na úrodu rajčat? Očividně již není daleko, v některých oblastech už rajčata červenají. Hodně důležitá je při pěstování rajčat především péče o samotné rostliny. Samozřejmostí se musí stát vyštipování, nicméně myslet byste měli i na výhony, které rostou ze spodní části rostliny, případně na spodní listy. Mohou totiž rostlinu nejenom oslabovat, ale stávají se často také potenciálním zdrojem plísní.

Zaměřeno na spodní část rostliny

Optimální je zaměřit se na spodní část rostliny. Především spodní výhonky dokážou rostlinu vyčerpávat a je nezbytné, abychom je odstranili. Nic složitého, často to jde pouze rukou a nejsou zapotřebí ani nůžky. Zdrojem plísní mohou být také spodní listy, především ty, jež se dotýkají země.  

Rajče

Rostlina rajčete bez spodních výhonů a listů: Foto Radek Štěpán

Ideálně prodyšný záhon

Toho je zapotřebí dosáhnout. Podaří-li se vám to, budou veškeré potenciální zdroje nákazy eliminovány. Klidně můžete odstranit i větší sekundární výhonky, rostlina pak nasměruje veškerou energii právě do výhonu primárního. Tam ji pochopitelně potřebujete mít. plody pak budou naskakovat doslova obřím tempem.

Rajče

Rostlina rajčete bez spodních výhonů a listů: Foto Radek Štěpán

V jednoduchosti je síla

Přesně tak, když budou spodní části rajčat holé, rodit budou keříky mnohem rychleji. Dočkat se pak můžete bez problémů i 50 plodů z jedné rostliny.

Zdroj info: https://tojenapad.dobrenoviny.sk/najefektivnejsie-strihanie-paradajok/

Úroda rajčat: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.