Nejčastější vánoční rostliny a jak se o ně starat

Brambořík, hvězdník, vánoční hvězda a hyacint – prakticky v každé domácnosti se na Vánoce objeví alespoň jedna z těchto krásek. Poradíme vám co dělat, aby vám po přinesení domů jejich křehká krása vydržela opravdu co nejdéle.

Minibramboříky zaujmou nejenom svým vzhledem

V záplavě jiných „vánočních“ květin si jich často ani nevšimneme a pokud ano, zpravidla nás odradí cena – vždyť zpravidla stojí ještě o něco více než jejich standardně narostlí bratranci! Ale nenechte se mýlit, minibramboříky mají velkou výhodu v tom, že bez potíží odolávají i teplotám okolo 20 °C, takže vydrží i v běžných bytech, i když obvykle ne přímo v obývacím pokoji. Ke spokojenosti potřebují jen rozptýlené světlo a střídmou zálivku – ideálně do hlíny a nikoli přes hlízu.

Foto: Pixabay

Hvězdník vydrží i ve váze

Hvězdník (Hippeastrum) je spíše květinou našich babiček. Ovšem zatímco ty ho znaly spíše v červené barvě, dnes je už k dostání třeba v populární bílé nebo jako horká novinka „Mocca“ – tzn. v hnědooranžové. Vystačí si s mírnou zálivkou. Jejich květy vydrží dlouho ve váze a leckdy je lze koupit i přímo řezané.

Foto: Pixabay

Vánoční hvězdě třpytky nevadí

Poinsettia alias vánoční hvězda totiž patří do rodu pryšců (koneckonců její české jméno zní pryšec nádherný) a to jsou rostlinky vcelku odolné. Pokud ji tedy neseženete jinak než nastříkanou bezbarvým lakem se třpytkami, klidně po ní sáhněte. Nijak významně jí totiž nevadí. Ale aby vydržela dlouho pěkná, v žádném případě ji neumisťujte blízko u topení. Potřebuje také svěží vzduch a střídmou zálivku.

Foto: Pixabay

Hyacinty poznáte podle cibulky

Nejste si jistí, jak vám doma vykvetou? Inu namodralé cibulky pokvetou modře, načervenalé růžové – a pak jsou tu samozřejmě i ty čistě bílé. Žádnou zvláštní péči nepotřebují, jen na jaře se jim určitě zalíbí vysazení do venkovního záhonu. Tam vám budou dělat radost klidně i řadu let.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)