Nejčastější chyba při nákupu vánoční hvězdy každý rok zahubí tisíce rostlin

Dost možná to také znáte – chcete si domů přinést živou dekoraci interiéru, ovšem radost vám vydrží jen několik dní. Hned potom začnou vánoční hvězdě opadávat listy a její celkový zdravotní stav není dobrý.

A to i přes to, že se do puntíku řídíte návodem k pěstování i osvědčenými radami od sousedů. Chybu jste však bohužel nejspíš udělali už při nákupu.

Největší nepřítel vánoční hvězdy

Oblíbený pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima), alias vánoční hvězda či Poinsettia bývá okolo Vánoc k vidění snad v každém supermarketu. Nádherně vyrovnané rostliny v mnoha barvách (protože už rozhodně není k mání jen tradiční červená) vypadají úchvatně.

Foto: Pixabay

Bohužel obchodníci sami příliš často nevědí, co tyto půvabné rostliny potřebují, a nevědomky je tak připravují o jejich vitalitu. Častým prohřeškem bývá nadměrná zálivka. Pozor si dejte především na špatně vyrovnané pulty, které se k jedné straně svažují. Právě tady bývají květiny přemokřené, což často vede k jejich úhynu. Ještě větším nepřítelem je však průvan. Pokud tedy vánoční hvězdy stojí hned u vchodu, raději je nekupujte, na studený vzduch jsou totiž opravdu citlivé.

Správný nákup vánoční hvězdy

Pokud si tedy chcete domů tuto krásku přinést v opravdu perfektní formě, přiberte si s sebou velký kus balicího papíru, velký šál nebo něco podobného. Ve velkých květinářstvích vám květiny pro transport zabalí, ovšem v supermarketech tato služba obvykle chybí. O jejich ochranu před mrazivým vzduchem se tak musíte postarat sami.

Nespoléhejte na to, že to máte k autu jen minutku. I tahle krátká doba k nastydnutí vánoční hvězdy stačí. Opad listů a další obtíže pak na sebe bohužel nenechají dlouho čekat.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pet-chyb-kterymi-nicite-vanocni-hvezdu, https://www.ireceptar.cz/zahrada/pestovani-vanocni-hvezdy-aby-kvetla-po-mnoho-let.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)