Nechte kameny v zahradě rozkvést aneb založte si jedinečnou skalku

Péče o skalku

Chcete si svou zahradu ozvláštnit? Pak si na suchých místech, na kterých stejně jinak nic moc neroste, založte efektní skalku. Uvidíte, že je to opravdu jednoduché. Stačí jen vědět, kde začít.

Skalku si obvykle představujeme jako malou, slunnou a velmi dekorativní část zahrady. Při zakládání musíme vzít v úvahu požadavky jednotlivých rostlin a také vybrat správný druh. A jak ji založit tak, aby se snadno udržovala?

Kde umístit skalku

Dokonalá skalka musí být v zahradě umístěna na jižním, dobře osvětleném svahu. Zároveň však dobře chráněném před větrem. Poloha ve svahu zajistí nejenom slunce, ale také řádný odtok vody. Pokud se rozhodneme umístit skalku naplocho, budeme ji muset vybavit dobrou drenáží. V blízkosti skalky by neměly růst vysoké stromy. Ty brání správnému oslunění skal a dešťové kapky padající z jejich větví přispívají k hnilobě všech zasazených rostlin.

Foto: Pixabay

Aby vše vypadalo přirozeně, musí mít alespoň některé kameny ostré hrany, aby alespoň na pohled připomínaly úlomky hornin. Rostliny potom můžete sázet do trhlin jejich svislých stěn, ze kterých se rychle odpařuje voda, což řadě alpínských druhů vyhovuje.

Kdy a jak vysazovat skalničky

Dobrou zprávou je, že tyto krásky lze na zahradu přinést během celého vegetační období. Vyhněte se jen období dešťů, kdy je půda velmi vlhká. To by byl pro rostliny příliš velký šok. Sázejte je v takové hloubce, aby byl kořenový krček všech skalniček vždy mírně nad zemí. Poté půdu v okolí rostliny lehce přimáčkněte a přikryjte štěrkem nebo hrubým pískem.

Teprve poté rostliny zalijte. Výsadba rostlin do skalních trhlin je o něco složitější. K tomuto úkonu si opatřete výhradně mladé sazenice s dobře vyvinutým kořenovým systémem. Zkraťte jim kořeny a zasaďte je do malého množství vhodného substrátu. Opatrně zalijte.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/zakladame-skalku.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)