Návod, jak zvýšit vlhkost vzduchu pro pokojové rostliny

Vlhkost vzduchu

Mnoho pokojových rostlin pochází z vlhkých tropických lesů, takže jim musíme po celý rok poskytovat vlhký vzduch. Problém je to zejména v topné sezóně, kdy je vzduch v našich domovech velmi suchý. Vlhkoměr vám může pomoci měřit vlhkost vzduchu. Zobrazuje obsah vodní páry ve vzduchu podle převládající teploty. Většina tropických rostlin nepochybně vyžaduje asi 70-80 % vzdušné vlhkosti. Pokud je vlhkost vzduchu pod 40 % rostliny vysychají a onemocní.

Proč špičky listů pokojových rostlin vysychají?

Uschlé špičky listů se u pokojových květin vyskytují nejčastěji v zimě (nebo se tento problém v zimě zhoršuje). Souvisí s příliš suchým vzduchem. Rostliny z tropů tuto atmosféru rozhodně nemají rádi. Voda obsažená v listech se nadměrně odpařuje a nejprve usychají právě špičky listů. Pokud tento stav trvá déle, celé listy vysychají, vlní se, zmenšují, hnědnou a opadávají.

Zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu: Foto Pixabay

Příznaky příliš suchého vzduchu

Nedostatečná vlhkost vzduchu má jistě negativní dopad nejen na vzhled rostlin, ale také na jejich stav. Příznaky příliš suchého vzduchu jsou suché, hnědé a křehké konce listů, zvlněné a smršťující se listy a roztoči, kteří dokonce takové podmínky milují. Výsledkem je, že rostliny jsou velmi slabé, a proto jsou méně odolné vůči roztočům a nemocem.

Zvlhčovače ke zvýšení vlhkosti vzduchu

Nejlepším způsobem, jak zvýšit vlhkost kolem vašich rostlin, je použití zvlhčovačů vzduchuzvlhčovačů vzduchu. Můžeme použít jak klasické, keramické zvlhčovačezvlhčovače, které jsou zavěšeny na radiátorech, tak elektronické zvlhčovače. Výběr elektronických zvlhčovačů je široký – v závislosti na vašich potřebách a finančních možnostech si můžete vybrat jednoduché nebo pokročilé modely.

Nádoba s keramzitem naplněná vodou

Chcete-li zvýšit vlhkost vzduchu kolem rostliny, můžete květináč umístit do nádoby (talíř, mísa) naplněného štěrkem, keramzitem nebo oblázky a vodou. Povrch vody by se neměl dotýkat dna nádoby, protože by to mohlo způsobit promočení a hnilobu substrátu.

Umístěte květináč do většího obalu naplněného vlhkým materiálem

Vhodným materiálem, který zadržuje vlhkost a drží ji v okolí vaší květiny, je klasická zemina, nebo například kokosové vlákno.

Postříkejte listy

Kropení je nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak zvýšit vlhkost vzduchu. Rostlinu stačí z malé vzdálenosti rovnoměrně postříkat vodou. Ještě lepší způsob je postříkat rostliny jemnou mlhou, tj. velmi jemnými částicemi vody. Mlha nezanechává přebytečnou vodu na listech, ani nepoškodí nábytek nebo podlahu velkými padajícími kapkami. Jednou za týden můžete rostliny přenést do koupelny, kde jim dopřejete sprchu. Kropení není vhodné v období kvetení, protože by to mohlo poškodit květy. To samé platí o květinách vystavených přímému slunečnímu svitu.

Pěstování rostlin ve skupinách

Dobrým způsobem, jak zvýšit vlhkost kolem vašich rostlin, je seskupit je dohromady. Kromě atraktivního složení bude vytvořeno příznivé vlhké mikroklima podporující růst.

Vlhkost vzduchu: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!