Narcisy ohlašují jaro: pečujte o ně správně po celý rok

narcis

Narcis patří mezi oblíbené rostliny na našich zahradách. Ideální čas na jejich výsadbu je v září, kdy je půda ještě teplá. Udělat to můžete ale i později na podzim – půda však nesmí být ještě zmrzlá ani mokrá. Pokud jste nestihli výsadbu na podzim, můžete sáhnout po rychlených narcisech, které je možné vysadit i na jaře. Ideální místo je slunné, ale narcisy si poradí i s polostínem. Půda by měla být dostatečně propustná, protože hromadění vody a její pomalý odtok může znamenat potíže s hnilobou.

Příprava půdy pro narcisy

Příliš tvrdou půdu je třeba obdělat a uvolnit rýčem do hloubky, do jaké budete narcisy vysazovat (protože existuje několik druhů narcisů, držíme se pravidla, že cibulky sázíme do hloubky, která je násobkem jejich výšky – cibulku velkou 4 cm sázíme do jámy hluboké 12 cm). Vhodné je rovnou zapracovat do půdy kompost, který zlepšuje strukturu i kvalitu půdy. Propustnost lze zvýšit také tak, že do půdy zapracujete písek. Cibulku sázíme samozřejmě kořeny dolů, zasypeme je půdou a jen lehce ji zatlačíme.

Narcis
Foto: Pexels

Narcisy porostou v půdě i květináči

Narcisy nevyžadují mnoho péče. Pěstovat je můžete také v nádobách (dostatečně velkých). Na jaře můžeme pozorovat první zelené výhonky, které se derou nad povrch půdy. Zaléváme, pokud je půda suchá, ale nijak to nepřeháníme. Podmáčená půda může způsobit hnilobu. Pokud nekvete, může za to ve většině případů právě nedostatečná vlhkost půdy. Na vině ale může být též nedostatek živin (můžeme vyřešit vhodným hnojivem) nebo také předčasné odstranění nadzemní části rostliny.

Množení narcisů

Pokud se o ně budete dobře starat, můžete si je sami namnožit. Nejlepším způsobem je vykopání cibulí a jejich rozdělení, a to v období, kdy je narcis v klidu (listy jsou ještě žluté). Tento postup provádějte jen jednou za tři roky, minimalizujete tím riziko poškození cibulek při vykopávání. Pokud cibulky vypadají ještě nezrale nebo jsou příliš malé, od mateřské cibulky je ještě neoddělujte.

Narcisy po odkvětu

Jakmile květy uvadnou, je dobré je odříznout. Tím zabráníme tomu, aby rostlina věnovala energii na tvorbu semen a soustředila je právě do cibulky. To jí umožní produkovat listy a květy také v příštím roce. Listy ale ponechte i po odkvětu, i když to nemusí vypadat nejlépe (kvůli jejich odřezání nemusí příští rok rostlina vykvést). Potřebujete, aby jimi rostlina absorbovala co nejvíce slunečního světla, než přejde do režimu spánku. Teprve pak je vhodné je ostříhat (asi 6 týdnů po odkvětu).

Zdroje info:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/jak-sadzic-i-pielegnowac-narcyzy-zonkile

https://worldoffloweringplants.com/grow-care-narcissus/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!