Osolení česneku a cibule před výsadbou jako starý trik pro skvělou úrodu

Česnek a sůl

Kdo by nechtěl mít skvělou úrodu česneku a cibule? Asi každý. Ne vždy se ale podaří opravdu velké cibule a česnek vypěstovat. Nejen na internetu lze najít spousty zajímavých rad a doporučení, která mohou stát i solidní peníze. To ale většinou není zapotřebí, jelikož stačí využít obyčejných surovin, které máte zpravidla doma. Třeba takovou kuchyňskou sůl. Česnek může jít do země klidně už nyní a cibuli budete moci vysazovat také po posledních mrazících. My se na využití soli při vysazování česneku a cibule podíváme podrobněji.   

Ochrana před květilkou cibulovou a zvýšení výnosu

Velmi nepříjemným škůdcem u cibule je bezesporu květilka cibulová. Napadá jak cibuli, tak i cibuloviny všeobecně a nevyhýbá se ani česneku. Úrodu dokáže zlikvidovat kompletně se vším všudy. Jedná se v podstatě o hmyz, který se nápadně podobá obyčejné mouše. Když ale rostlinu napadne, listy začnou žloutnout a postupně uhnívají. Ideální je proto moření česneku nebo cibule v soli.

Výsadba česneku

Výsadba česneku: Foto Radek Štěpán 

V čem moření česneku v soli pomůže?

Hned v několika důležitých ohledech. V první řadě je třeba zmínit dokonalé ničení bakterií a plísní. Ty se na povrchu česneku i cibule nacházejí prakticky vždy. V průběhu pěstování či skladování rostliny napadají. Sůl dokáže také stimulovat klíčení česneku a cibule. Rostliny budou také mnohem odolnější vůči stresu a silnější. Počítejte také s větším množstvím stroužků česnekuvětším množstvím stroužků česneku a s většími cibulemi. Díky moření by se měla také prodloužit i skladovatelnost zeleniny.

Jak na ekologické moření česneku a cibule solí

V první řadě je v případě česneku zapotřebí oddělit jednotlivé stroužky. Na 3 litry obyčejné vody budou zapotřebí polévkové lžíce soli. Ta se musí ve vodě zcela rozpustit. Stroužky se pak do roztoku namočí a nechají zhruba 2 hodiny namočené. Následně již budete moci česnek vysadit. Jinak se podobně dají stroužky namořit i dřevěným popelem nebo heřmánkovým čajem.

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk, YouTube 

Česnek: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.