Nápady na osvětlení altánů pro večerní posezení v zahradě

Osvětlení

Se západem slunce se vaše zahrada může přeměnit na magické místo. Chcete-li naplno využít kouzlo noci a vytvořit si ideální atmosféru pro večerní posezení, osvětlení altánku je klíčové. Jaké typy osvětlení můžete v zahradním altánku využít?

Altány jsou skvělým útočištěm na zahradě kdykoli během dne. Ve večerních hodinách však získávají o něco větší kouzlo. K vytvoření dokonalé atmosféry v altánku dopomůže i vhodné osvětlení. Dobře osvětlený altán, ale také jiné zahradní stavby, jako je zahradní domekzahradní domek či pergola, fungují jako architektonický ústřední bod. Osvětlení dokáže dotvořit unikátní atmosféru a zpříjemnit tak pobyt v altánku, ať už se jedná o příjemné večerní posezení, grilovačku či zahradní oslavu.

Jaké osvětlení zvolit do altánu?

Lucerny

Lucerny jsou nadčasovou a všestrannou možností, která vnese do altánku rustikální šarm. Můžete si vybrat například tradiční lucerny se svíčkami, které vytvoří teplé světlo a tím i příjemnou útulnou atmosféru. Existují i LED lucerny, které vyzařují podobné jemné světlo a zároveň jsou o něco více bezpečnou formou osvětleníosvětlení. Lucerny můžete zavěsit na trámy altánku nebo položit na podlahu či schůdky. Vytvoříte si tak útulnou atmosféru, která vyzařuje romantiku.

Světelné řetězy

Světelné řetězy navodí jemné a elegantní osvětlení, které může pěkně doplňovat krásu vašeho altánu. Dodávají se v různých provedeních, od jemných pohádkových světel až po větší žárovky či světelné řetězy se žárovkami v různých tvarech, například ve tvaru koule. Světelné řetězy si můžete v altánku zavěsit přes strop altánku a vytvořit si osvětlený baldachýn nebo je ovinout kolem sloupů altánu. Jemné osvětlení světelných řetězů dodá vašemu večernímu zahradnímu posezení nádech elegance a navodí příjemnou atmosféru.

Solární svítidla

Pro ekologické a nákladově efektivní řešení osvětlení pro zahradní altánaltán můžete zvážit solární svítidla. Dostupné jsou v různých provedeních i jako světelné řetězy, takže nebudete mít problém vybrat si. Přes den se tato solární svítidla nabijí sluncem a v noci automaticky osvětlí váš altán. Získáte tak dvě výhody v jednom – příjemné osvětlení altánu a také snížení spotřeby elektrické energie.

OsvětleníFoto: Canva

Bodová světla

Bodová světla jsou skvělou volbou, chcete-li zvýraznit specifické prvky zahrady či altánu. Mohou být strategicky umístěny tak, aby zvýraznily jedinečné aspekty vaší zahrady, jako např. krásný strom, vodní prvky či sochy v zahradě. Bodová světla dodají hloubku a vizuální přitažlivost, čímž přemění vaši zahradu na uměleckou galerii.

Bezplamenné svíčky

Pokud si chcete v altánku vytvořit romantickou a útulnou atmosféru, ale nechcete riskovat s otevřeným ohněm, dobrou volbou jsou bezplamenné svíčky. LED svíčky nebo svíčky na baterie vyzařují jemné blikající světlo, napodobujíce skutečné plamínky, jen v bezpečnější verzi. Můžete je umístit na stůl v altánku či poličky nebo je zavěsit do skleněných luceren a pověsit o trámy v altánku. Vytvoříte si tak uklidňující atmosféru, která podpoří relaxaci při vašem večerním zahradním posezení.

Zahradní lustry

Lustry nemusí být jen interiérovým prvkem. Pro ty, kteří si chtějí dotek elegance a půvabu dopřát i v zahradě, mohou být lustry skvělou volbou. Dnes již existují lustry vhodné do exteriérů, které jsou odolné vůči povětrnostním vlivům. Lustr vnese do vašeho večerního zahradního posezení pocit vznešenosti a elegance. Ideální, pokud si jej zavěsíte ze středu stropu altánu, čímž vytvoříte podmanivý ústřední bod.

„Kavárenská“ světla

Takzvaná kavárenská světla, nebo jinak cafe lights či bistro lights, jsou také vhodnou možností večerního osvětlení pro váš altán. Jedná se o kulatá, cibulovitá světla, která často vídat v kavárnách a terasách. Jsou ideální pro vytvoření elegantního dojmu a dodají altánku i celé zahradě šmrnc a zároveň vnesou do altánu moderní a stylový nádech. Tato světla můžete pověsit podél zábradlí altánu nebo přes altán z jednoho konce na druhý, abyste vytvořili příjemnou atmosféru, která bude doplňovat moderní styl altánku a zahrady.

OsvětleníFoto: Canva

Tip: Tyto nápady na osvětlení pro altán můžete využít i při jiných zahradních stavbách, jako je například zahradní domek, pergola či dřevěná chatka.

Na co myslet při výběru osvětlení?

Před výběrem osvětlení pro váš altán, anebo zahradní domek či pergolu, nejprve zvažte, jak plánujete využít jeho prostor. Bude to prostor pro klidný relax, společenská setkání či venkovní stolování? Požadavky na osvětlení altánu se budou lišit v závislosti na jeho účelu. Má-li být altán koutek na čtení nebo místo k odpočinku, ideální bude jemné a uklidňující osvětlení. Pro zábavu a stolování můžete upřednostnit jasnější osvětlení.

Osvětlení altánu by také mělo ladit s celkovým stylem vaší zahrady. Zvažte nejen styl zahrady ale také design altánu – pro klasické a tradiční altány mohou být vhodné lucerny nebo vinatge svítidla. Pro altán s moderním designem můžete zvolit světelné řetězy či kavárenská světla, která doplní jeho estetiku.

Důležitým faktorem je také umístění osvětlení. Zvážit můžete tato klíčová místa pro osvětlení altánu:

  • Strop altánu – vhodné místo pro centrální svítidlo nebo lustr. Vytvoříte tak centrální osvětlení altánu.
  • Sloupky a zábradlí – sem můžete umístit svítidla jako jsou lucerny, nástěnná svítidla nebo světelné řetězy podél sloupků a zábradlí, čímž rozjasníte prostor a vytvoříte příjemnou atmosféru.
  • Chodníky a cestičky – osvětlete stezky a cestičky v zahradě vedoucí k altánu. K tomu můžete využít solární nebo bodová světla. Zajistíte si nejen bezpečnost při pohybu v zahradě během noci, ale také pěkné a strategické osvětlení prostoru zahrady.

Důležitým faktorem je také odolnost vůči povětrnostním vlivům. Protože osvětlení vašeho altánu bude vystaveno vnějším vlivům, ujistěte se, že typ osvětlení, které vybíráte je vhodné pro používání v exteriéru.

Výběr správného osvětlení může pomoci podpořit atmosféru, kterou chceme v altánku mít. Ať už využíváte altán k příjemnému posezení nebo stolování, během večerů si správným osvětlením dokážete vytvořit harmonické a někdy až magické prostředí. Zvažte účel vašeho altánu a vyberte si osvětlení, které bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám. Ať už dáváte přednost rustikální romantice lucerny nebo moderní eleganci světelných řetězů, správné osvětlení dokáže vytvořit podmanivou a příjemnou atmosféru, díky které bude vaše večerní zahradní posezení skutečně nezapomenutelné. Venkovní LED světlo je další ekologický způsob jak osvětlit vaši zahradu. Do zdrojů článku přidat www.emos.czwww.emos.cz.

Zdroje info: Autor, novinky, cz, mujaltan.cz, emos.cz

Náhledové foto: Canva

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.