Nano impregnace betonu a kamene: Zapomeňte na špínu, mastnotu i mech

Zahradní socha

Máte na zahradě kamenné solitéry, nášlapy, betonové schody, případně cokoli jiného? Asi zbytečná otázka, v jakémkoli exteriéru se s takovýmto vybavením běžně setkáváme. Je prakticky úplně jedno, jestli se jedná o funkční nebo jen dekorativní předměty. V každém případě chcete, aby vypadaly dokonale, a to co možná nejdelší dobu. Jak je ale ošetřit, aby nepodléhaly rychle zkáze? Alternativ je poměrně hodně, nicméně ne všechny jsou optimální. My se zaměříme na nano impregnaci, která se jeví jako vynikající řešení.

V čem je problém? Vždyť kámen i beton vydrží!

Jak kámen, tak i beton patří mezi nejodolnější materiály. Důkazem budiž třeba kamenné stavby schopné vydržet i několik stovek let. To samé platí o betonu, jenž podléhá zkáze pomalu. Vzhled obojího ale totožný určitě nezůstává! Naopak, mění se hodně rychle. Jednak se může povrch drolit a jednak také dochází k jeho zašpinění. Neustálé drhnutí pórovitého povrchu logicky vede k jeho postupné likvidaci. Komu by se navíc chtělo neustále čistit venkovní solitéry? Nano impregnace kamene a betonu dokáže velmi efektivně zamezit usazování prachu i jakýchkoli jiných částeček. Stejně tak je z povrchu doslova vypuzena voda.

Zahradní socha

Co je nano impregnace?

Jedná se o zcela miniaturní naprosto tenký druh filmu, jímž je potažen povrch materiálu. Samotná nanotechnologie je oblastí vědy a průmyslu, jejíž základní náplní je manipulace s atomy takovým cíleným způsobem, že vznikají látky či materiály mající naprosto unikátní vlastnosti. Ty pak dokážou doslova divy. Ostatně pozoruhodný je už výraz nano pocházející z řečtiny. Do češtiny ho lze přeložit jako trpaslík. Ostatně jde o jednu miliardtinu jednotky. Jen pro představu, nanometr je miliardtina metru. Takovýmto velikostem odpovídá příměr naší planety a fotbalového míče. Dovedete si tedy představit, jak je asi tenká nano impregnace betonu či kamene. Nanášení je přitom jednoduché. Jedná se o sprej, který se jednoduše nanese na povrch kamene či betonu.

ungování nano impregnace

Princip lotosového květu

Zřejmě přemýšlíte nad tím, jaký je vlastně princip fungování ochranné nano vrstvy. Ryze přírodní. Funguje v podstatě stejně jako lotosový květ. Vždyť právě tato květina vyrůstá ve velmi zabahněných vodách, ale je neustále čistá. Její povrch je totiž opatřen nepatrnými brvami, jež dokážou odpudit vodu. Déšť lotosy nijak neohrozí. Kapky vody stékají z povrchu pryč a špína taktéž. Na povrchu tak fakticky zůstávají pouze kuličky kutálející se pryč. Impregnovaná látka nemá šanci vůbec promoknout!

Nano impregnace

V čem je nano impregnace lepší než ta klasická?

V mnoha aspektech. Už jen zmiňované nanášení nano vrstvy je triviální a doslova expresní. Vrstvička samotné impregnace je maximálně tenoučká. Pouhým okem ji fakticky nemáte šanci spatřit, a to i díky faktu, že je zcela průhledná. Na první pohled by se mohlo zdát, že nano impregnace v podstatě daný předmět udusí. Není tomu tak! Je naprosto prodyšná, takže pochopitelně neodchází ke vzniku plísní, zatuchlých míst ani ničeho jiného. Navíc udiví její neskutečná odolnost. Síla nanočástic je zkrátka obrovská.

Nano impregnace graf

Hlavní přednosti nano impregnace

Shrnout bychom je mohli do několika bodů. Nano impregnace:

  • je maximálně odolná,
  • ušetří spousty času díky jednoduché aplikaci,
  • vydrží velmi dlouhou dobu,
  • je zcela ekologická, takže nijak nezatěžuje životní prostředí,
  • disponuje antibakteriálními vlastnostmi,
  • hodí se i na jiné účely, impregnovat jdou třeba žaluzie, slunečníky apod.

Výhod tohoto systému ochrany různých věcí bychom našli určitě více. V každém případě se vyplatí vsadit na vysoce kvalitní přípravky společnosti Nano Concept. Ta nabízí řadu produktů určených nejen k impregnaci betonu a kamene.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.