Černá rajčata nejen jako ozdoba vaší zahrady

Černá rajčata

Víte, jaká plodina je po bramborách v našich končinách nejpěstovanější? Samozřejmě rajčata. Spousta lidí si svůj jídelníček bez této skvělé zeleniny nedokáže vůbec představit. I z toho důvodu se setkáváme s neskutečným množstvím nejrůznějších kultivarů, které se liší jak tvarem a velikostí, tak i barvou. Typickým příkladem budiž černá rajčata. V posledních letech se stala u malopěstitelů velkým hitem. V obchodě se s nimi totiž setkáváme jen sporadicky, spíše vůbec. Odkud vlastně tato rajčata přišla? Proč vznikla a jaký je jejich přínos? Nepřestávejte číst, vše vám prozradíme.

Na počátku všeho stále divoká rajčata v Jižní Americe

Černá barva rajčat je u nás vskutku netradiční. Na počátku vzniku černých odrůd bylo pochopitelně šlechtění. Ano, možná máte obavy, že by se mohlo jednat o geneticky modifikované organismy, tedy GMO, nicméně není třeba se ničeho obávat.

Černá rajčata

Černá rajčata: Foto Pixabay

S jakou odrůdou se setkáváme v ČR?

Jedná se o kultivar Indigo Rose. Vznikl standardními šlechtitelskými postupy, a to z rajčat v Chile a v okolí Galapážských ostrovů. Barva rajčat je nejprve modrozelená a postupně dozrávají do černa.

Černá rajčata

Černá rajčata: Foto Pixabay

Jaký byl důvod vzniku černých rajčat?

Možná si říkáte, proč vlastně vznikla rajčata, která mají stejné nároky na pěstování a fakticky i totožnou chuť. Důvod je hlavně ten, že se v nich nachází mnohem větší množství antokyanů. Jedná se právě o flavonoidy zapříčiňující onu netradiční černou barvu. Anthokyany jsou vynikající především proti onemocněním kardiovaskulárního systému či stařecké demenci. Rostliny jsou jejich prostřednictvím ochráněny před suchým obdobím a také před škodlivým UV zářením. Anthokyany se ostatně nacházejí i v jiných plodech černé barvy typu borůvek černého rybízů a podobně. Černá rajčata jsou vynikající i jako prevence rakoviny prostaty.

Černá rajčata: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.