Naložte si dříny – chutnají jako olivy

Dřínky

Hojnost podzimních plodů vybízí k zajímavým experimentům. Na některé z nich ovšem často zapomínáme, i když nám na talíři dokáží udělat opravdu dobrou službu. Takovým příkladem jsou i dřínky alias plody dřínu obecného. Pokud víte, jak s nimi zacházet, změní se pod vašima rukama ve skvěle chutnající falešné olivy.

Tvarově se dříny exotickým olivám skutečně trochu podobají, jen s barvou je to trochu horší. To však naštěstí vůbec nevadí. Naopak. Pokud máte rádi v pokrmech barevné akcenty, vyjdou vám naložené dříny velmi rády vstříc.

Dřínky

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Za tři až pět týdnů máte naloženo

Když se olivy sklidí ze stromů, jsou hořké. Dříny zase dokáží být navíc i nepříjemně trpké. Bez vhodného nálevu se tedy neobejdou. První tři týdny nakládání mají za úkol z nich všechny negativní chuťové vlastnosti vytáhnout. A pokud celou proceduru prodloužíte ještě o další dva, můžete je ochutit, čímkoliv si budete přát.

Dříny nakládané jako olivy

Ingredience:

  • 1 kilogram zralých dřínků
  • 5 lžíce olivového oleje
  • 3 lžíce soli
  • 750 ml vody

Dřínky dobře omyjte a osušte. Připravte si dobře vymytou sklenici a plody do ní nasypte. Vybírejte dostatečně velkou, nad dříny totiž ještě musí zbýt několik centimetrů místa. Dříny zalijte vodou a nechte přes noc odstát, ráno vodu vylijte a vyměňte ji za čistou. A to celé zopakujte ještě dvakrát.

Poté si připravte nálev z vody a soli. Vodu přiveďte k varu a sůl v ní dobře rozpusťte. Nechte vychladnout. Nálevem, smíchaným ještě s olivovým olejem, zalijte dříny, dobře zavíčkujte a nechte tři týdny odležet.

Po této době už jsou dříny připraveny ke konzumaci. Pokud je chcete ještě ochutit, přidejte do nálevu ještě například česnek, bylinky, chilli papričku, citron apod. Po dalších dvou týdnech bude hotovo.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)