Náhražky masa: Překvapiví favorité

Maso

Zdravý jídelníček bývá v poslední době velmi hojně skloňován. Pokud si ho také představujete jako systém, v němž se snažíme dát přednost rostlinným produktům na úkor těch masných, pak vás rozhodně potěšíme.

Náhradou masa nemusí být jen sója, alternativy jsou mnohem pestřejší

Ve srovnání se světem platí, že Češi jsou k nejrůznějším rostlinným alternativám pokrmů poměrně otevření. Ovšem svou roli to hraje i jistá konzervativnost. Pokud si totiž mohou vybrat, pak u rostlinných alternativ sází na ty, které jsou již prověřené.

Pokud se podíváme na naše zdravé nákupy jako na celek, pak u rostlinných variant dáváme obvykle přednost bohatšímu výběru, tedy ochuceným alternativám mléčných výrobků. A jak jsou na tom rostlinná mléka? Tady jsou preference jasné. Vévodí jim kokos, rýže, mandle a sója.

Raději náhradu mléka než masa

Alternativám mléčných produktů jsme přitom jako národ nakloněni daleko více (samozřejmě oproti těm masovým). Přesně to tvrdí nový průzkum agentury IPSOS.

Zdroj foto: Pixabay.com

„Překvapivé bylo zjištění ohledně preferovaných ingrediencí, které nahrazují živočišné složky. U masných produktů vítězí brambory, následované luštěninami. Ty jsou preferovány před alternativami ze sóji a pšenice,“ uvádí nás do celé problematiky předseda České veganské společnosti Martin Ranninger. A ještě dodává: „U mléčných produktů zákazníci preferují kokos, rýži či mandle.”

Proč vlastně v jídelníčku nahrazujeme maso?

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. V zásadě však lze říci, že klíčovou roli v tomto případě hrají tři důležité faktory:

  • zdravotní stránka,
  • zvědavost
  • a zpestření jídelníčku.

A co naopak ve změně brání? Ve hře je zejména nedostatečná informovanost. Jinými slovy, nemáme tak úplně přehled o tom, co vše trh v těchto kategoriích nabízí. A mnohdy ani netušíme, jak si nejrůznější alternativní výrobky připravit tak, aby opravdu výtečně chutnaly.

„Důležitou roli tak budou hrát u nových značek, které přijdou na trh, především ochutnávky v místě prodeje, které zákazníka přesvědčí „naživo“,“ dodává na závěr k celé problematice Jitka Hemolová z časopisu Zboží a prodej.

Zdroj náhledové foto: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)