Nábytek pro celoroční venkovní používání: Záleží na způsobu využití a vhodně zvoleném materiálu

dřevěný nábytek

Rádi si posedíte na zahrádce, balkonu či terase? Chcete si užít venkovní posezení s rodinou a přáteli? Vzhledem k tomu, že počasí poslední roky je nevyzpytatelné, tak si mnohdy lze posedět venku nejen v létě a na jaře, ale klidně i v zimním období. Však proč ne. Jak vybrat vhodný nábytek do exteriéru pro celoroční použití?

Venkovní nábytek je třeba vybírat s rozvahou, přeci jen musí být komfortní a vydržet mnoho let. Mezi venkovní vybavení nepatří jen stůl a židle, ale také lavice, lehátka, ochranné obaly, podsedáky, jakožto i boxy. Podstata správného rozhodnutí záleží na způsobu užití, ke kterému chceme nábytek venku používat, jakožto volbě vhodného materiálu.

Jídelní vs. relaxační venkovní nábytek

Zahradní nábytek se dělí dle způsobu využití na jídelní a relaxační. Pakliže preferujete společné stolování pod širým nebem, rádi venku jíte, pak můžete volit mezi zahradní sestavou stolu a židlí, které se liší nejen materiálem, ale také tvarem židle, jakožto počtem, neboť záleží, kolik strávníků a hostů bude sedět u společného stolu.

Pokud si chcete pořídit venkovní nábytek pro možný celoroční odpočinek, pak oceníte pořízení zahradního setu v podobě konferenčního stolku a křesel. Pokud jste početnější rodina, rádi si užíváte společnost přátel, pak si pořiďte zahradní sedací soupravu obsahující stolek, pohovku nebo rohovou sedačku, doplněnou případně o taburety či boxy s úložným prostorem, kam budete moci uklidit podsedáky a další věci.

Volba vhodného materiálu

Venkovnímu posezení sice dominuje umělý ratan, ale na výběr máte z dalších materiálů, jako jsou plast, kov či dřevo. Obecně platí, že pod širé nebe nebo jen na částečně zastřešené místo je třeba volit odolnější materiál, jenž může být vystaven slunci, dešti i větru. Na zcela zastřešená místa si lze dovolit vybrat jakýkoli materiál, který je vám příjemný.

nábytek

Foto: Pixabay

Umělý ratan se těší oblibě díky svému modernímu a nadčasovému vzhledu, jakožto odolnosti, je k tomu takřka bezúdržbový. Plastový nábytek patří téměř mezi nezničitelný. Dnes si lze vybírat i v rámci různých barev. K tomu jsou na trhu zahradní sety z plastu v elegantním designu, některé dokonce v imitaci ratanu. Plastový nábytek je odolný, lehký a velmi snadný na údržbu.

Mezi klasiku patří dřevěný nábytek, který navodí i v exteriéru útulnou a hřejivou atmosféru. Vyžaduje však pravidelnou údržbu. Za tu se vám odmění dlouhou životností. Dřevěný zahradní nábytek je ovšem vhodný do zastřešeného prostoru, tj. altánu, pergoly apod. Mezi oblíbené patří rovněž kovový venkovní nábytek, který je nenáročný na údržbu, skýtá dlouhou životnost, stabilitu a odolnost. Je nadčasový.

Zdroj: prozeny.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay