Pes na vodítku nesmí tahat, vodítko by mělo být lehce prověšené

Pes na vodítku

Také se vám líbí, když kolem vás projde páníček a pes, který je sice na vodítku, ale jakoby ho ani nepotřeboval? Bohužel ale váš pes nechápe, že vodítko nemá od toho, aby se s vámi přetahoval. Vaše každodenní procházka tak může vypadat jako souboj kdo s koho. Nejenže je to velmi únavné, ale často je to důvod, proč se vám na procházku vůbec nechce. S chůzí na vodítku je třeba začít co nejdříve. Důslednost je velmi důležitá.

Pes tahá na vodítku

Když pes začne tahat (vodítko je napnuté), zastavte se, zavolejte jméno svého psa a ustupte několik kroků, dokud se k vám nevrátí (nebo se aspoň pohne vaším směrem). Psa tak můžete odměnit tím, že se posunete kousek dopředu nebo se otočíte a půjdete novým směrem. Pokud se k vám pes vrací, odměňte ho pamlskem a nezapomeňte jej chválit. Pamatujte si, že to chce hodně trpělivosti. Někteří pejsci mohou tahat každý krok nebo dva. Na procházce se tedy prvních pár týdnů nemusíte dostat daleko.

Pes a vodítko

Foto: Pixabay

Natahovací vodítko je nevhodné

Pro správný trénink je vhodné zvolit vodítko, které má pevnou délku (1 až 1,5 metru). Vodítka, u nichž může dojít k prodloužení délky, ve skutečnosti psa učí tahat za vodítko – musí překonat určitý odpor, aby se vodítko více natáhlo. Používejte obojek kolem krku, nikoli postroj, který se vede pod psíma nohama. Postroj můžete vzít ven v případě, že chcete se psem běhat nebo hravě dovádět – váš pes brzy pozná rozdíl mezi vodítkem a postrojem.

Pes potřebuje klid na cvičení

Z tohoto důvodu je dobré cvičit třeba doma nebo na zahradě. Odměňte psa za to, že sedí nebo stojí vedle vás. Nejprve můžete cvičit bez připojeného vodítka. Váš pes za vámi bude chodit a držet se po vašem boku, ať se hnete kamkoli. Na začátku budete muset držet něco, po čem pes touží – pamlsek nebo hračku. Jakmile vás začne pes následovat, můžete zapojit vodítko. Nezapomeňte psa pochválit vždy, kdy se k vám blíží.

Přidejte pohyb

Zatím jsme cvičili, že pes za vámi přišel, kamkoli jste se hnuli a držel se po vašem boku. Nyní je třeba naučit psa reagovat při změně směru. Váš pes se naučí dávat pozor na to, kam vy chcete jít. Postupně přidávejte další rozptýlení. Tempo výuky ale vždy přizpůsobujte svému psovi. Pokud máte potíže, vraťte se do fáze, kdy jste byli úspěšní. Postupujte pomaleji. Na začátku budete muset použít spoustu pamlsků, s postupem času jejich množství můžete snížit.

Zdroje info:

https://dogtime.com/reference/dog-training/5071-dog-pulls-on-leash-alonso-faq

https://www.dogstrust.org.uk/dog-advice/training/outdoors/walking-nicely-training

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!