čmeláci: foto Pixabay

Na včelín si netroufáte? Postavte si čmelín

Hmyzích opylovačů čím dál více ubývá, to je smutný fakt. Ohrožují je pesticidy i ničení životního prostředí. Bez pomoci ale zůstat nemusí. Vyrobte si jednoduché čmeláčí domky a přilákejte tento zajímavý hmyz i na svou zahradu.

Jak opylovači žijí?

Čmeláků žije v České republice několik desítek druhů. Nejpravděpodobněji se setkáte se čmelákem zemním, hájovým či zahradním. Jejich životní cyklus je velmi křehký, i z toho důvodu jsou čmeláci zranitelní. Na začátku jara se probouzí matka (královna), která vyhledá nové hnízdo. Nejčastěji jsou to vyhrabané nory po malých hlodavcích. Matka zde zahnízdí a naklade vajíčka, ze kterých se vylíhnou dělnice. Ty nosí do hnízda potravu. Jakmile je hnízdo dostatečně silné, dojde k vylíhnutí nových matek, které se mohou spářit se samci. Po spáření nové matky hnízdo opustí a uloží se k hibernaci, aby se na jaře probudily a založily nové kolonie. Výstavbou budky zajistíte čmelákům bezpečný úkryt a budou se moci v klidu rozmnožovat.

čmeláci hnízdo

Hnízdo čmeláků: Foto Pixabay

Jak čmelín vypadá?

Čmelín bývá nejčastěji malá dřevěná budka z nelakovaných prken o rozměrech 25 x 30 x 30 cm. Uvnitř je třeba nainstalovat chodbičku, aby královně připomínala noru. Do středu budky je nutné dát podestýlku, například nastříhanou ovčí vlnu, krejčovskou vatu nebo filc. Pokud nejste domácí kutil nebo chcete tvořit čmeláčí domek s dětmi, dobře vám poslouží starší květináč a kousek hadice (tzv. husí krk). Stačí zhruba 3 cm od okraje květináče vyvrtat díru a protáhnout jí připravenou hadici. Květináč potom obraťte dnem vzhůru, vystelte vhodnou podestýlkou a přikryjte silnější deskou nebo dlaždicí, aby dovnitř nezatékalo.


čmelín

Čmelín: Foto Orangeauchors/ Creative Commons/CC-BY-2.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Male_bumblebees_(Bombus_hypnorum)_outside_a_nest_in_birdbox,_Sandy,_Bedfordshire._(9240995171).jpg

Na co si dát pozor

Optimální teplota pro vývoj čmeláků je asi 30 °C, čmelín proto musí být dobře zaizolován, například polystyrenem. Budku ovšem umístěte do stínu, na přímém slunci by se přehřívala. Také je důležité jej chránit před mravenci, kteří mohou hnízdo čmeláků zcela zničit.

Zdroj info: http://www.vcelky.cz/cmelaci-budka-03-z-kvetinace.htm

Čmeláci: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým druhým domovem. Fascinují mě netradiční druhy rostlin a ráda k jejich pěstování inspiruji i vás.

2 komentáře

  1. Nikola Málková Odpovědět

    Ta královna si vybírá sama, takže je lepší udělat těch čmelínů několik a rozmístit je různě po zahradě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *