Na množení trvalek kořenovými řízky je stále ještě čas

I když nám už paní Zima klepe na dveře, venku to stále ještě na nějaké větší ochlazení příliš nevypadá. Tak proč nevykročit vstříc jaru a nenamnožit si už teď některé z oblíbených trvalek?

Máme na mysli ty, které se mohou chlubit pevnými dužnatými kořeny. Právě ty jsou totiž pro následující techniku jako stvořené. A o jaké trvalky jde? Kořenové řízky můžete vyzkoušet například u:

  • bělotrnu (Echinops),
  • máku východního (Papaver orientale),
  • paznehtíku (Acanthus),
  • divizen (Verbascum),
  • pilátu (Anchusa) apod.

Na množení trvalek kořenovými řízky máte čas, dokud nezačne pořádně mrznout

Ne – den nebo dva, kdy se vám po zahradě přehnaly přízemní mrazíky, se opravdu nepočítá. Takže nebydlíte-li zrovna na Sibiři, klidně se do množení trvalek kořenovými řízky můžete pustit ještě teď. A jak na to?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Trvalky lehce vyryjte a odkryjte část jejich kořenového balu. Najděte několik postranních kořínků a opatrně je oddělte. Oddělené kořeny by měly mít přibližně sílu tužky. Tyto kořeny pak rozdělte na tři až pět centimetrů dlouhé úseky – věnujte pozornost tomu, abyste je při pozdějším sázení do země zasadili přesně stejným způsobem.

Část, která směřovala dolů, se tedy teď nesmí „dívat“ nahoru a naopak. Můžete tomu zabránit už při samotném řezání. Část, kterou později „zapíchnete“ do země jednoduše seřízněte našikmo, zatímco vršek zůstane rovný. Žádná chyba se tedy nemůže stát.

Kořenové řízky toho příliš nepotřebují

A co si s nimi počít dál? Vezměte si substrát určený pro výsev a množení (tedy takový s nízkým obsahem živin) a řízky do něj zasaďte. Použijte sadbovače nebo obyčejné květináče. Jejich horní konec by se měl nacházet jen několik milimetrů pod povrchem půdy.

Vše zalijte a umístěte do chladu – ovšem pozor, nesmí zde mrznout. Čas od času kořenové řízky zkontrolujte. Jakmile vyraší, dopřejte jim maximum světla. Na jaře je pak můžete vysadit ven po posledních mrazících.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)