Juviové ořechy: ořechy známé spíše pod jménem brazilského přístavu

Juviové ořechy

I když si myslíte, že juviové ořechy neznáte, opak je pravdou. Ve skutečnosti jim totiž mnohem častěji říkáme para ořechy, podle jednoho brazilského přístavu, ze kterého se ořechy vyvážejí do celého světa. Juviové či para ořechy jsou plodem juvie ztepilé (Bertholletia excelsa), což je vysoký strom (dosahuje 40 až 50 metrů), který pochází z čeledi hrnečníkovité. Svůj původ má tento strom v jihoamerických deštných pralesích.

Juvie ztepilá: strom

Tento strom má podobné listy, jako klasický ořešák: jsou střídavé, kožovité, oválné a podlouhlé. Dlouhé jsou obvykle 17 až 36 cm a široké od 6 do 16 cm. Když strom kvete, produkuje žluté nevábně páchnoucí květy. Po nich se formuje velká tobolka kulovitého tvaru, která mívá průměr od 10 do 20 cm. Uvnitř této tobolky se pak nachází semena, která známe jako juviové nebo para ořechy. Každé z těchto semen má tvrdou skořápku a chutné bělavé jádro. V jedné tobolce můžeme najít 12 až 22 semen.

Juvie ztepilá

Juvie ztepilá: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Můžeme si vypěstovat vlastní para ořechy?

Odpověď zní: bohužel ne. Běžní zahradníci bohužel nejsou schopni vytvořit takové podmínky, jaké se nachází v tropických deštných pralesech. A také v Jižní Americe, kde se strom juvie nachází, se pěstuje jen velice zřídka. Plody bývají sbírány domorodým obyvatelstvem. Sklízení je poměrně nebezpečné, protože velké tobolky odpadávají ze stromu, když jsou zralé, úplně samy. Může se stát, že padající tobolka zasáhne některého ze sběračů a nepěkně ho zraní. Známé jsou také případy smrti.

Pozor na otravu

Problém spočívá v tom, že jeden para ořech obsahuje přibližně 100 μg selenu. Maximální denní dávka tohoto minerálu je přitom 400 μg. Protože však selen přijímáme i z jiných potravin, je vhodné denně sníst maximálně dva para ořechy, aby nedošlo k předávkování selenem. Selen je látka, kterou ve svém těle potřebujeme, má spoustu důležitých funkcí. Pokud ale sníte více než 3000 μg selenu, může dojít k přímému poškození vašeho DNA. Selenóza, jak se předávkování selenem nazývá, se projevuje zvracením, průjmem a nevolností.

Juviové ořechy: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!