Japonský zázvor: léčivá bylinka se silnými účinky

Japonský zázvor

Japonský zázvor je spíše lidový název této rostliny. Oficiální název zní Zinziber mioga, odtud se pak také někdy označuje prostě jako myoga nebo zázvor myoga. Má velice podobné léčivé účinky jako klasický zázvor, který dobře všichni známe pod botanickým názvem zázvor lékařský (Zinziber officinale). Japonský zázvor se nejvíce používá právě v Japonsku, ale také Korey a Číně. K jídlu slouží zejména poupata a mladé výhonky.

Využití japonského zázvoru

Japonský zázvor můžeme používat také jako okrasnou rostlinu, protože její listy jsou zelené s bílými pruhy. To vypadá velice dekorativně. Jinak se používá pro stejné zdravotní účinky, jako klasický zázvor lékařský. Je vhodný na přípravě čaje a má antivirové a antibakteriální účinky. Působí jako prevence nebo i léčba nachlazení a rýmy, ale také při trávicích obtížích. Jeho poupata jsou typickou ozdobou polévky miso.

Japonský zázvor

Japonský zázvor: Zdroj obrázku Pixabay.com

Poupata japonského zázvoru

Právě poupata patří mezi jedlé části této rostliny. Dorůstají délky přibližně 2,5 cm a mají růžovo-bronzovou barvu z vnějšku – uvnitř jsou však světle žluté. Mají něžnou křupavou strukturu podobnou mladému celerovému srdci (mluvíme zde o celeru řapíkatém). Na rozdíl od běžných kořenů zázvoru, které najdeme v supermarketech, je chuť japonského zázvoru velmi jemná s aromatickými nuancemi zázvoru.

Pěstování japonského zázvoru

Japonský zázvor pěstujeme jako přenosnou rostlinu v květináči. Půda by měla být dobře propustná a výživná. Od jara do podzimu je vhodné zázvor přenést na polostín do zahrady (na rozdíl od zázvoru lékařského, který má rád plné slunce). Skvěle se hodí místo pod nějakými stromy. Na podzim začnou listy žloutnout a zasychat, posléze samy odpadávají. Jakmile odpadnout, je to pro nás znamení, že bychom měli zázvor přenést do prostoru, kde bude teplota od dvou do pěti °C. Zde ho necháme přezimovat. To znamená, že jej vůbec nezaléváme. Na jaře je možné oddenek rozdělit nebo zcela očistit a zasadit do nové zeminy. V každém případě začneme opatrně zalévat. Jakmile pomine nebezpečí mrazů, můžeme jej dát zase do zahrady.

Sklizeň pupenů

Pupeny by měly být sklizeny ještě tehdy, když je poupě uzavřené a pevné. Jednotlivé list by měly pevně držet. Zralý pupen je dobře zaoblený a má kompaktní tvar a jasnou barvu. Jedlé jsou také mladé stonky, kterým se říká Myoga Take.

Chcete zapomenout?

Japonský zázvor je široce používán v Japonsku, kde se věří, že díky jeho konzumaci posílíte svou chuť k jídlu a zapomenete. Ve starodávné japonské legendě jednou učedník Buddhy jednou snědl lahodnou myogu a najednou zapomněl, kde je a co dělá. V současné době se japonský zázvor pěstuje také v Austrálii a na Novém Zélandu.

Japonský zázvor: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!