Na co si dát pozor při výsevu paprik, abyste získali skutečně silné, zdravé a otužilé sazenice – zásadní je klidová fáze klíčení

Sazenice paprik

Na co si dát pozor při výsevu paprik, abyste získali skutečně silné, zdravé a otužilé sazenice – zásadní je klidová fáze klíčení. Papriky patří na českých zahradách mezi velmi často pěstované plodiny. Milovníci zeleninových salátů nedají dopustit na papriku setou (Capsicum annuum), někdy nazývanou podle jiného názvosloví též paprika roční.

Ovšem právě teď se vysévají i chilli papričky, na něž nedají dopustit fanoušci ostrých receptů a pikantní chuti. Mezi oblíbené druhy patří například paprika křovitá (Capsicum frutescens) nebo paprika čínská (Capsicum chinense). A na co si při výsevu těchto plodin dát pozor?

Jak vysévat semena papriky

Řada lidí si myslí, že předpěstovávat papriky doma je zbytečné, protože v obchodech jsou v současné době k zakoupení velmi dobré odrůdy, a to za poměrně přijatelné ceny. Ovšem pokud sháníte skutečné rarity nebo si jednoduše chcete být jistí tím, v jakých podmínkách vaše sazeničky vyrůstají, pak byste domácí výsev paprik rozhodně zatracovat neměli. Ten správně provedený zahrnuje několik klíčových kroků. Začněte samozřejmě pečlivým výběrem co nejkvalitnějších a především čerstvých semen.

Sazenice paprik

Foto: Pixabay

Ta stará nebo poškozená už nemusí dobře klíčit. Naplňte výsevní misky nebo květináče vhodným substrátem. Skvělá je například směs perlitu s kompostem nebo speciální výsevní substrát. Následně semena rozložte na povrchu ve vzdálenosti 5 cm od sebe. Semínka lehce zatlačte do půdy, ale nezasypávejte je zeminou. Poté je jemně zalijte odstátou vodou a dávejte přitom pozor, abyste je neodkryli nebo nenarušili jejich umístění. Nakonec semínka postavte na teplé, světlé místo, ideálně s teplotou kolem 21 až 27 stupňů Celsia.

Co ještě vědět o výsevu

A jak poznat, že byl váš postup úspěšný? Mějte na paměti, že semínkům paprik může chvíli trvat, než vyklíčí. Vzejít mohou kdykoli v rozmezí od 7 do 21 dnů. Vše záleží na okolních podmínkách i na konkrétní odrůdě této zeleniny. Tahle klidová fáze je důležitá, proto s nimi během této doby nijak nemanipulujte.

Jak pečovat o semínka paprik

Během celého procesu klíčení udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Pokud máte vyhřívací podložku, vložte ji pod květináče – teplo odspodu totiž urychlí klíčení. Jakmile sazenice vyraší, musíte jim dopřát jasné nepřímé světlo a postupně je zvykejte i na to ostřejší. Jak rostou, postupně je aklimatizujte na venkovní podmínky jednoduše tak, že je na stále delší a delší dobu přemístíte na chráněné místo venku. Na noc je ovšem musíte vždy uklidit.

Jakmile dostatečně vyrostou a hrozba mrazů pomine, přesaďte je na konečné pěstební místo – ať už do skleníku (tam je možná mnohem dřívější výsadba) nebo volně na záhon. Nezapomeňte zajistit mladým rostlinkám paprik stálou vlhkost a podle potřeby je přihnojujte. V případě potřeby je ochraňte také před škůdci. Nebezpečné mohou být především mšice nebo svilušky. Včasným ošetření se vyhnete možným dalším problémům.

Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/clanek/vysevame-papriky-pet-rad-pro-kvalitni-sazenicky.html, https://prima-receptar.cz/vypestujte-si-papriky-od-seminka-jejich-cas-je-tady/, https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/vysev-predpestovani-paprik, https://permaseminka.cz/poradna/papriky-a-chilli/jak-vypestovat-sazenice-paprik.html, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-si-vypestovat-vlastni-papriky-je-cas-zasit-seminka

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)