houby – Mykorrhiza

Mykorrhizy: tyto symbiotické houby vylepšují kořenový systém rostlin

Mykorrhizy jsou houby, které rozšiřují kořenový systém rostlin. Díky tomu mohou rostliny čerpat živiny a vodu z mnohem většího půdního objemu – což znamená bohatší růst celé rostliny. Navíc houbová vlákna zabraňují také erozi půdy, takže se hodí ke všem ovocným stromům, které rostou ve svahu. Kde je ale získat a jak je používat? To vše se dozvíte z tohoto článku.

Kde se nachází mykorrhizy?

Mykorrhizy se nachází v podhoubí, což je ta část, ze které vyrůstají všechny houby. Podhoubí je tvořeno houbovými vlákny, což je právě ta mykorrhiza. Tato vlákna se snadno napojují na kořeny jiných rostlin a neustále rostou. To je velice důležité, protože tím houby zvětšují i kořenový systém rostliny, na kterou se napojí. Rostlina je tedy mnohem lépe vyživovaná. Mykorrhiza není parazit – spíše naopak, stará se o podporu růstu rostliny.

Houby

Houby: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak získat mykorrhizu?

Získat samotné podhoubí bohužel nestačí. V něm se nachází jen velmi malé množství potřebných mykorrhiz. Je potřeba obrátit se na speciální zpracovatele těchto hub. Ty můžete najít ve velkých zahradních centrem a samozřejmě také na internetu. Můžete vybírat speciální produkty určené pro různé druhy rostlin: mykorrhizu pro bylinky, pro rajčata a papriky, pro muškáty, ovocné stromy nebo také trávníky. Existuje více druhů půdních hub, a proto existuje tolik produktů pro různé rostliny.

Použití mykorrhizy

Mykorrhiza se nehodí jen pro rostliny, které mají slabý kořenový systém, ale také pro ty, které ho již samy o sobě mají dostatečně rozšířený. Protože díky použití mykorrhizy dojde ke zvětšení již existujícího kořenového systému. Tyto houby se dostanou i tam, kam se běžné kořeny nedostanou. Díky tomu získají vaše rostliny maximum živin z půdy. Rostliny jsou pak silnější a krásnější. Pokud je použijete u ovocných stromů a zeleniny, můžete mít více plodů.

Další výhody mykorrhizy

Mykorrhizy je možné použít taktéž u rostlin, které jsou závislé na vlhkosti půdy. V půdě obohacené o tyto symbiotické houby se totiž lépe drží vlhkost, což znamená, že nemusíte své rostliny zalévat tak často. A ani hnojit. To je skvělé pro všechny rostliny plodící v létě, kdy je největší sucho. Navíc dojde také ke zpevnění okolní půdy.

Mykorrhiza: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *