Muškáty: Pro jejich bohatý květ je důležitá správná péče

Muškáty

Muškáty jsou jedny z nejoblíbenějších rostlin. Důvodem je rozmanitost jejich barev a skutečnost, že nejsou příliš náročné na pěstování. Zkrátka: muškáty udělají veliký efekt s minimem námahy. Určité požadavky na pěstování ale mají. Pokud je dodržíme, můžeme se těšit z nádherné záplavy těch nejkrásnějších květů. Důležité pro jejich pěstování a správný růst je zejména pěstování a zálivka.

Muškáty milují slunce

Při pěstování muškátů mějte na paměti, že tyto rostliny jednoduše milují slunce. Pro jejich co nejbohatší květ je sluníčko velmi důležité. Avšak s tím se pojí také důležitost zálivky. Vzhledem k tomu, že muškáty obvykle pěstujeme v truhlících a na slunném stanovišti, dochází k rychlému vysychání zálivky. Z tohoto důvodu je vhodné muškáty pravidelně zalévat a k jejich pěstování použít ideálně samozavlažovací truhlíky, které nám práci usnadní.

MuškátyFoto: Pixabay

Sazenice muškátů

Jednotlivé sazenice vysazujeme v minimální vzdálenosti 25 cm od sebe. Ideální je půda určená pro pěstování kvetoucích rostlin, která je dostupná v zahradních centrech i některých supermarketech. Ve spodní části truhlíku (pokud ji truhlík sám nemá) je vhodné vytvořit drenážní vrstvu pro lepší odtok vody. Drenážní vrstva může být z keramzitu nebo třeba malých oblázků. Pokud nemáte k dispozici slunné stanoviště, můžete muškáty vystavit také v polostínu – zde je ale třeba počítat s méně bohatým kvetením.

Zálivka je velmi důležitá

Zálivka je v péči o muškáty tou nejdůležitější záležitostí. Pravidelné doplňování vody je důležité, ale měli bychom se vyhnout častým chybám, kterých se zahradníci dopouští. Tak například bychom neměli zalévat muškáty, když je příliš horko (například v poledne), protože kombinace studené vody a horké půdy může přivodit muškátům šok. Ideální dobou pro zálivku je ráno nebo večer (v případě velkého sucha klidně i ráno a večer). Půda by neměla zcela vyschnout. Nadměrná zálivka (kdy kořeny rostliny stojí ve vodě) je ale ještě horší.

Použijte odstátou vodu

Pro zálivku nemusíte používat rovnou dešťovou vodu. Vyplatí se ale použít vodu, která je odstátá. Díky tomu se můžete zbavit některých chemikálií z vody a navíc zaléváte květiny vodou pokojové teploty. To znamená, že snižujete riziko teplotního šoku. Jednou za týden přidejte do vody hnojivo speciálně určené pro muškáty. S hnojením začínáme asi dva týdny po vysazení do květináče. V tuto dobu jsou totiž sazenice již dobře zakořeněné, takže jsou schopny využít hnojivo, které jim podáváte.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-pelargonie-czym-podlewac-zeby-ladnie-kwitly-nawozenie-uprawa,nId,6053054

https://living.iprima.cz/zahrada/balkon-a-terasa/nejkrasnejsi-muskaty-tipy-rady-jak-pestovat-pelargonie

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!