Pěstování cuket: Několik faktů a rad

Cuketa

Cukety už patří na zahrádku. Ostatně v zahradnictvích mizí poslední sazenice. Přímo na zahrádce už byste měli mít venku i semínka, jež jste vložili přímo do země. Cuketa je skvělou plodinou, jež je rozšířená nejen po celé Evropě. Cucurbita pepo, jak zní latinský název této rostliny, přišla z oblastí Střední Ameriky. Aktuálně se nejvíce pěstuje na jihu Evropy a v asijských oblastech. U nás mají cukety optimální prostředí. Jsou odolnější než okurky a dokáže dát opravdu skvostné plody mnohdy monstrózní velikosti.

Jaké druhy cuket jsou k dispozici?

Tradičně se na zahrádkách setkáváme s cuketami majícími sytě zelenou barvu a světlejší dužninu. Tyto cukety jsou sice tvrdší, nicméně slupka není nijak neprostupná a loupe se jednoduše. Jestliže si zakoupíte cukety žluté, počítejte s tím, že především větší plody budou mít slupku hodně tvrdou. Výbornou volbou jsou světle zelené cukety, jež mají podobnou konzistenci jako zmiňované tmavě zelené. Zajímavý je kultivar Tonda di Piacenza s kulatými plody. Alternativ je zkrátka hodně.

Cuketa

Foto: Pixabay

Pěstování cuket je absolutně nenáročné

Pokud chcete pěstovat nenáročnou rostlinu, vsaďte na cuketu. Pěstovat se dá z přímého výsevu, který je třeba řešit až v opravdu teplých dnech i nocích. Častěji se ovšem předpěstovává. Dobu do sklizně se takto markantně snižuje. Co se týká podkladu, nemusí být nijak extra připravený. Vyplatí se dát na jaře na záhon kompostu. Co se týká vzdálenosti mezi jednotlivými rostlinami, ideálně řešte hnízda, která budou mít k dispozici plochu cca 80 x 100 cm. Cuketa se solidně rozrůstá a při menším prostoru by se vytvořila doslova džungle. Tím pádem i skvělý základ po plíseň a houby. Cuketa miluje sluníčko, při teplotě pod 10 stupni Celsia roste pomaleji. A vegetační doba do výsevu? Cca 40 dní.

Cuketa

Foto: Pixabay

Sklízejte spíše menší plody

Pokud necháte vyrůst velké cukety, počítejte s tím, že bude nezbytné odstranit semínka, jichž je uvnitř plodu hodně. Pokud se vytvoří bujný porost, osvědčilo se nám uříznutí několika listů. Jinak jsou cukety vynikající i při dietách, obsahují celkem 90 % vody. Z různých tělu prospěšných látek obsažených v cuketách jmenujme draslík, fosfor, železo, meď, vápník či hořčík. Obsahuje i hodně vitamínu A, C a B. Výborné jsou pro detoxikaci organismu.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.