Muškáty: Není třeba je kupovat, jednoduchým způsobem je namnožíte

muškáty

Čas, kdy budou krásně barevné muškáty zdobit balkony či terasy, již brzy bude tady. Stačí jim občasné přihnojení, slunce, dostatek zálivky a potěší vás svým bujným květenstvím. Lze vybírat muškáty v různých barvách, například bílé, růžové či tradičně červené. Záleží jen na vás, které z nich se vám líbí více. Dobrá zpráva je, že pokud jich chcete mít více nebo je plánujete kupovat, tak nemusíte. Jednoduše si je totiž namnožíte z těch, které máte zazimované. Nebo také z těch, které mají vaši známí. 

Jak namnožit muškáty

Množení muškátů pomocí takzvaných řízků není vůbec složité. Vlastně jde o jednoduchý krok, díky kterému zajistíte několik dalších rostlinek. I když si nyní určitě říkáte, že ještě není čas na to, abyste vytahovali muškáty na balkon či terasu, máte pravdu – nyní je čas pro jejich množení. Stačí, když z rostliny odstřihnete jeden stonek, který má na sobě alespoň tři listy umístěné v horní části.

Tip: Muškáty taktéž namnožíte pouhým jedním lupínkem. Musíte však dbát na to, aby byl list odejmut přímo z takzvaného kolínka. 

Pokud jste na množení vzali stonek, odstraňte spodní listy a ponechte pouze listy v horní části stonku. Listy trháme pro lepší vývoj kořenového systému.

muškáty listy
Foto: Pixabay

I řízky muškátů mají své potřeby

Doporučujeme stonek posypat kořenovým stimulátorem, abyste podpořili růst kořenů. V případě, že jej doma nemáte nebo ho nechcete pořizovat, použijte mletou skořici – působí velmi podobně. Navíc skořice místo řezu vydezinfikuje, funguje jako fungicid a podpoří růst kořenového systému. Jakmile vyberete stimulant, připravte si květináč s dobře propustným substrátem a stonek muškátu do něj zapíchněte. Nezapomeňte na dno květináče umístit drenážní vrstvu, aby voda lépe odtékala. Vhodný bude keramzit, kamínky, kusy rozbitého květináče a další. 

Větvičku umístěte do substrátu do hloubky přibližně tři centimetry a snažte se udržovat substrát vlhký, nikoli přemokřený. Určitě by vám neměl úplně vyschnout. Poté květináč s rostlinou umístěte na světlé místo s pokojovou teplotou a nechte ji růst. Jakmile budete dávat muškáty na terasu či na balkon, dejte tam i ty kousky, které jste si namnožili.     

Zdroj: https://prirodajelek.cz/jak-mnozit-muskaty-doporucujeme-vyzkouset-nejjednodussi-zpusob/2021/10/10/, https://regiony.rozhlas.cz/unor-je-idealni-cas-na-rizkovani-pelargonii-vite-jak-na-7417076 

 Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)