Jak odehnat kuny z auta, případně ze zahrady či interiéru? Klíčem jsou silné pachy

Kuna lesní

Už jste někdy měli ve svém autě na návštěvě kunu? Pokud ano, rozhodně víte, čeho je toto zvíře schopné. Kuny ale umí také velmi solidně provětrat zateplení domu, případně zničí pytle s osivem nebo cokoli jiného, co jim přijde do cesty. Zbavit se jich není jednoduché. My se v následujících řádcích podíváme jak na standardní metody, jež se hojně využívají, tak i na některé domácí triky. Alternativ, jak vyhnat kunu, je pochopitelně více.

Nalezení hnízda a klasické metody na vyhnání kun

Jak jednoduše najít hnízdo kuny? Podle trusu. Kuna ho za sebou nenechává málo, takže byste situaci neměli mít nijak složitou. Pokud hnízdo najdete, je zapotřebí ho zlikvidovat. Uričtě lze hovořit o několika standardních metodách odhánění kun. Klasiku představují plašiče. Ty dokážou vysílat ultrazvuk, jenž je pro kunu doslova likvidační. Prostě ho nesnese a prchá před ním. Jinak na trhu najdeme i modely vydávající zvuky přirozených nepřátel kun. Pozor ale na to, že některé plašiče fungují i na domácí mazlíčky.  

Éterický olej

Éterický olej: Foto Pixabay

Kuny nesnesou silné pachy

Ideální je materiál, jenž silně páchne, rozmístit po zahradě tak, aby se tam kuny nezdržovaly. Klasiku představují sáčky, které páchnou podobně jako kočky či psy. Jinak jsou účinné také toaletní bloky. Jinak mohou účinkovat také stromečky do auta nebo voda po holení, případně jiná kosmetika. Kuny nesnáší ani hluk, stačí jen hluk stěhování a kuna se budí. Stejně tak funguje třeba hlasitá muzika. Neustálý koncert doma asi ale nechcete.

Babské rady mohou být funkční, ale nemusí

Patří mezi ně hlavně umístění srst koček či psů do inkriminovaných míst, která kuna navštěvuje. Jinak se mnohdy používají také lidské vlasy, případně deka, na které tradičně odpočívá váš domácí mazlíček. Ta by mohla pachem kuny z daných míst vyhnat. Zapomenout nelze ani na éterické oleje a jiné voňavé prostředky.

Zdroje info: tojenapad.sk, ireceptar.cz

Kuna lesní: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.