Muškátový květ a muškátový oříšek v kuchyni

Muškátový oříšek a muškátový květ jsou dva druhy koření pocházející ze  stromů muškátovníku. Muškátovým oříškem se myslí semeno rostliny bez osemení, kdežto muškátový květ je v podstatě obal semínka.  Jak lze využít květ i oříšek, to vše jsme pro vás sepsali v následujícím příspěvku.

Muškátový oříšek a jeho použití

Muškátový oříšek je oproti květu daleko sladší a silnější. Má příjemnou chuť. Jeho aroma je směs nahořklé, nasládlé i štiplavé chuti. Velmi vhodné je jeho použití k zelenině, sýrům, smetaně i mléku. Stačí pokrm jen velmi málo poprášit nastrouhaným oříškem. Dále se používá do rýže i špenátu. Je součást italských pokrmů, jako jsou plněné těstoviny, afrancouzské bešamelové omáčky. A možná vás to překvapí, ale lze jej přidat také ke sladkým pokrmům. Velmi zajímavěchutná muškátový oříšek v kombinaci s hřebíčkem a smetanou nebo v kombinaci s dalším kořením, a to s hřebíčkem, zázvorem a bílým pepřem.

Muškátový květ a jeho použití

Muškátový květ je světlejší než oříšek, častěji se používá do vývarů, smetanových či sýrových omáček. Používá se také do koblih, vánoček nebo štol. Muškátový květ celý se používá na aromatizaci olejů. Ty se pak přidávají do zeleninových salátů a také se používají připřípravě marinád. Jelikož muškátový květ obsahuje velké množství olejů, jeho zpracování je obtížné, a proto se doma často nezpracovává. V obchodech jej na pultech najdete jako mletý, který se také častěji používá. Muškátový ořech i květ najdeme v mnoha receptech. Jeho příjemné aroma pokrm okoření, ale příliš chuťově neovlivní.

Muškátový oříšek jako narkotikum

V minulosti byl muškátový oříšek používán hlavně jako narkotikum. V nižších dávkách mohou jeho narkotické účinky působit na uklidnění při stresu či nervozitě a proti nespavosti. Je však možné se jím předávkovat a následně dochází k otravě, která se projevuje malátností, ospalostí i zmateností. U někoho může nastat stav úzkosti. Hodně vysoké dávky mohou způsobit upadnutí do hlubokého a dlouhého spánku, v podstatě srovnatelný s narkózou, který je doprovázen i  halucinacemi. Silná otrava může způsobit také smrt.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.