Jak poznat zralý meloun? Klepání je mýtus, existují účinnější způsoby

Jak poznat zralý meloun

Milujete léto a máte ho spjaté s konzumací skvělých sladkých vodních melounů? Jasně, vždyť tyto plody jsou vynikající nejen pro svou chuť, ale také proto, že je tvoří především voda, a rozhodně se z nich jen tak jednoduše netloustne. Tak jako tak je zapotřebí vybrat v obchodě meloun, který bude zralý. To samé platí i o jeho sklizni. Pokud meloun není zralý tak akorát, setkáte se s píše s frustrací než s nadšením. Jak poznat zralý meloun? Stačí pouhé poklepání?

Poklepávání na meloun jen pro zapřisáhlé fajnšmekry

Z hlediska poznání zralosti melounu je pravděpodobně nejméně přesné. Jestliže si tuto techniku skutečně vytříbíte po dobu několika let a máte vynikající sluch, můžete se vypracovat. Příliš dutý zvuk naznačuje, že je meloun přezrálý. Naopak hodně zvučný hovoří o tom, že je meloun ještě málo zralý. Někde mezi je onen kompromis v podobě skutečně zralého plodu.

Jak poznat zralý melounZralý meloun: Foto Pixabay

Velikost i tvar melounu hrají důležitou roli

Mnozí lidé si myslí, že čím je meloun větší, tím bude zralejší. Není tomu tak. Velké melouny potřebují ke svému dozrání poněkud delší dobu. Ani na největších plantážích ale nemusí mít optimální podmínky. Tím pádem je lepší sáhnout po melounu střední velikosti. Jeho hmotnost by se měla pohybovat mezi 4 až 7 kg. Tvar by měl být spíše symetričtější bez jakýchkoli prasklin a prohlubní. Pozor na měkkou slupku, právě jí se vyznačuje nahnilý kus. A když budete mít dva stejně velké melouny různé hmotnosti? Vsaďte na ten těžší, rozhodně by měl být šťavnatější.

Jak poznat zralý melounSpodní otlačená část melounu: Foto Radek Štěpán

Jak poznat zralý meloun podle barvy

Ideální je matná tmavě zelená barva melounu se světlejšími nebo tmavšími proužky. Vše závisí na odrůdě. Jinak by neměl být meloun vyloženě lesklý. Pokud je, pak nejspíše nebude dozrálý. Důležité jsou žlutější pruhy na melounu a také žlutá plocha, na níž plod ležel. Právě ona svědčí o tom, že nebyl nejspíše sklizen předčasně.

Jak poznat zralý meloun

Vodní melouny: Foto Pixabay

Zralost melounu lze poznat i podle stonku

Ne každý meloun prodávaný v obchodě ale takovou stopku má. Jestliže se setkáte s takovým, u něhož je zelená, nejspíše není zralý. Vysušený a nažloutlý stonek značí, že je meloun z hlediska zralosti v pořádku.Pokud je místo stonku menší prohlubeň, meloun by měl být sladký.

Zdroje info: nasregion.cz, permazahrada.cz, ireceptar.cz

Klepání na meloun: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.