Mučenka z vlastní zahrádky: tipy pro její pěstování

Mučenka

Mučenky jsou unikátní rostliny, které poskytují květy neobyčejných barev. Není proto divu, že si je oblíbila celá řada zahradníků, a to i přes to, že se jedná o popínavé liány, které ke svému růstu potřebují oporu. Navzdory tomu, že se jedná o exotické rostliny, které mají svůj domov v daleké Jižní Americe, se dokážou přizpůsobit podmínkám k životu. Lze je tedy s úspěchem pěstovat také v České republice. Patří mezi liány, které jsou velmi vytrvalé.

Název a původ rostliny

Původem z Jižní Ameriky, nicméně objeveny byly již v 17. století. Mučenky se zakrátko rozšířili po celé Evropě. Název rostliny velmi připomíná slovo „mučit“ – není to náhoda. Nemusíte se bát, že by se jednalo o masožravou nebo jedovatou rostlinu, která by nějak ublížila vám či vašim domácím mazlíčkům. Název byl odvozen od podobnosti květu s trnovou korunou, kterou měl na hlavě Ježíš Kristus, když byl umučen k smrti.

Mučenka

Foto: Pixabay

Pěstování ze semen

Mučenku si můžete vypěstovat i ze semen. K výsadbě použijte výsevní substrát nebo rašelinu smíchanou s pískem či perlitem pro lepší odtok vody ze substrátu. Nevystavujte přímému slunečnímu světlu. Rostlina může vyklíčit kdykoli v období od 3 až 6 týdnů. Ideální teplota pro klíčení je 22 až 28 °C, takže ani v tomto ohledu není rostlina nijak náročná. Jakmile dosáhnou rostlinky velikosti cca 10 cm, můžete je přesadit do květináčů a postupně je otužovat. Ideální substrát pro pěstování je zemina, rašelina a písek v poměru 2:1:3.

Péče o rostlinu

Mučenku můžete pěstovat celoročně v interiéru. Miluje přímé sluneční slunce a vyšší teploty. Na zimu ji dejte do místnosti s teplotou okolo 15 °C a omezte zálivku. Od jara až do podzimu pravidelně zaléváme a hnojíme. Prvních květů se můžete dočkat za dva až tři roky po výsadbě. Jestliže se mají z květů stát plody, je třeba pěstovat minimálně dvě rostliny – pokud možno ve stejném květináči. Na jaře provedeme řez – šlahouny zkrátíme na délku několika zelených listů.

Zdroj: https://www.semena.cz/222-mucenka

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!