Vaše kočka sice slyší na své jméno, ale nemusí vás vždy poslechnout

Kočka

Když zavoláte na psa, přiběhne. Ale jak je to u kočky? Přiběhla k vám s radostí a nadšením, nebo se na vás ani nepodívala a jen spala dál? Kočky dokáží reagovat na zavolání svých jmen, ale záleží na tom, jakým tónem a z jakého důvodu je voláte.

Pokud je zavoláte, abyste se spolu mazlili, pak je vysoce pravděpodobné, že se na vás vykašlou. Ale jakmile je nějaký problém nebo jim nabízíte krmivo, jsou u vás mrknutím oka. Přece jen, jídlo je jídlo, že.

Spící kočka
Pexels

Není nad výzkumy

I na toto, se dají zřejmě udělat pokusy. Ze studie vyplynulo, že kočky rozumí svému jménu a naučí se jej přijmout, ale ne vždy mají na nás náladu. Je to stejné jako u nás, u lidí. Už jen když vydáte zvuk, kočka zbystří a dívá se po zdroji, ale váš hlas pozná. Když ví, že jde o vás, tak jen poslouchá a vnímá tón hlasu. Ten jí prozradí, o jakou zprávu jde.

Když jde o odměnu, přiběhne. A pokud se jedná o veterináře nebo o trest, pak raději zmizí. To je základní princip.

Čeká na své jméno nebo na odměnu?

Byl vymyšlen experiment, kde bylo kočkám přečteno ze seznamu 5 slov, přičemž poslední páté slovo bylo jejich jméno. Jakmile se začalo číst, kočky daly najevo, že poslouchají, u druhého až čtvrtého slova přestaly reagovat, ale jakmile se přečetlo jejich jméno, majitelům odpověděly.

Kočka tedy zná své jméno, i když ostatním slovům nerozumí. Dokonce se ukázalo, že mezi spoustou koček, dokáží rozeznat svoje majitele a odpovědět na své jméno. Nejspíš také záleží na tom, jak jste učili kočky jejich jménům. Když jste jim dávali pamlsky zato, že za vámi přišly, nejspíš budou stále čekat odměnu a když nebude odměna, nebude ani kočičí přítomnost.

Hravá kočka
Pexels

Dávejte si pozor na tón hlasu

Určitě jste už někdy postřehli, že jakmile jste začali na kočku křičet, začala před vámi utíkat. Logicky si vyvodí, že jí chcete ublížit. Proč čekat na to, až vás někdo potrestá. Podobně to funguje i u nás. Stejně jako psi, dokáží kočky rozlišovat různé zvuky. Nevědí, co slova znamenají, ale aktivně reagují na opakování slov.

To, že vás kočka vnímá, poznáte snadno. Vidíte, jak pohybuje ušima, hlavou a někdy se otočí za zvukem. Někdy si s vámi kočka chce i povídat a někdy za vámi i přiběhne.

Zdroj info: ireceptar.cz,  Novinky.cz

Náhledoví foto: Pexels

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.