Mrtvý strom: v zahradě jej nenechávejte. Může znamenat riziko

Strom

To, že strom již několik let po sobě nemá listy ani plody, jen holé větve, může znamenat, že už je mrtvý. Někdy ale stačí zavést příslušná opatření, abyste zjistili, že strom ve skutečnosti nebyl mrtvý, pouze nemocný. V některých případech je možné stromy ještě zachránit. V tomto článku si řekneme, jaké znaky má mrtvý strom, a také to, proč bychom jej měli ze zahrady raději odstranit.

Mrtvý strom má jasné znaky

Rozpoznat mrtvý strom není příliš složité. Stačí, když budete hledat kombinaci následujících příznaků:

  • Malé množství listů – na jaře a v létě by stromy měly být obsypány listy (záleží samozřejmě také na tom, o jaký strom se jedná). Pokud strom má jen několik listů, může být jen nemocný, takže je třeba hledat další příznaky umírání stromu.
  • Poškození kmene – zjevné poškození kmene nebo opadaná kůra naznačuje, že strom již nelze zachránit. Pokud poškozená kůra vypadá starší a dřevo, které je pod ní, není zelené, ale je hladké, bez známek hojení, je to další definitivní známka toho, že strom je mrtvý.
  • Plísně – i zde se nemusí jednat o zcela jednoznačný příznak, protože některé plísně je možné odstranit. Houby, které napadají odumřelý strom, nejsou problémem. Avšak pozor na houby, které využívají živou tkáň stromu. Ty se mohou postupně rozšířit na další strom.
  • Vertikální trhliny – svislé praskliny a trhliny mohou znamenat, že strom umírá. V některých případech ale může existovat i spousta dalších příčin, proč trhliny vznikly. Hledejte další příznaky úmrtí stromu. Trhliny na stromech je možné v některých případech opravit
  • Naklonění stromu bez příčiny – může jít o nemoc způsobenou houbami. Jak „pracují“, může dojít k nahnutí stromu, protože jeho struktura měkne. Někdy ale může být příčinou podmáčená půda, velký vítr apod.

Mrtvý strom

Foto: Freeimages

Test, který vám řekne, že je strom mrtvý

Pokud si stále ještě nejste jistí, jestli se váš strom vzpamatuje, zkuste na něm jednoduchý test. Poškrábejte větev stromu ostrým nožem, abyste odhalili jeho dřevo. Pokud je suché a nejeví známky svěžesti, je pravděpodobné, že je strom mrtvý. Hledejte také známky plesnivění či houbových chorob. Zkontrolujte, zda strom není fyzicky poškozený. Pokud na testovacích plochách není nazelenalé dřevo, známky hniloby nebo houby nebo jakékoli fyzické poškození stromu, můžete si být jisti, že strom je mrtvý.

Nebezpečí mrtvého stromu

Mrtvý strom by měl být ze zahrady odstraněn. První důvod je zjevný: větve z něj by mohly začít padat a ohrozit tak zdraví lidí i zvířat, které pod ním prochází. Padající větve mohou poškodit také něčí majetek, jako je auto, střecha apod. Pokud vám toto nedělá těžkou hlavu, existují i další důvody. Mrtvý strom může přitahovat divokou zvěř, což může být nežádoucí vzhledem k ostatním rostlinám, které na pozemku pěstujete. Pokud byl strom zabit určitým patogenem nebo hmyzem, je pravděpodobné, že se to rozšíří o dalších stromech ve vaší zahradě.

Pařezy stromů

Pokud se rozhodnete odstranit mrtvý strom, měli byste si dát tu práci a odstranit jej i s kořenem. Za prvé pařezy nevypadají dobře, a za druhé mohou být zdrojem nákazy ostatních rostlin ve vaší zahrad (jsou-li napadeny).

Zdroje info:

https://www.thespruce.com/how-to-tell-if-tree-is-dead-6827047

https://www.bobvila.com/slideshow/7-signs-your-tree-is-dying-and-how-to-save-it-53337

Foto: Freeimages

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!