Co přidat k růžím, aby přežily zimu – první pomocí je dřevěný popel, vyplatí se ho smíchat i s draslíkem

růže

Co přidat k růžím, aby přežily zimu – první pomocí je dřevěný popel, vyplatí se ho smíchat i s kompostem. Hnojení růží v září je zásadní, protože pomáhá posílit rostliny na nadcházející zimu. I když se může zdát, že růže v chladných měsících spí, jejich kořeny jsou stále aktivní a přijímají živiny a vodu.

Pokud jim na začátku podzimu poskytnete správnou výživu, zajistíte, že budou mít dostatek zdrojů, aby přečkaly zimu a na jaře rozkvetly.

Přírodní zimní podpora pro růže

Dřevěný popel je na zahradě všestranným a cenným zdrojem. Nejenže obohacuje půdu o důležité minerály, ale také pomáhá udržovat rovnováhu pH půdy. Při použití jako hnojivo pro růže přináší dřevěný popel několik výhod:

Obohacení o minerální látky: Dřevěný popel je bohatý na draslík, který je nezbytný pro vývoj květů a plodů. Obsahuje také další stopové minerály, které jsou prospěšné pro růst rostlin.
Regulace pH: Růže preferují mírně kyselou až neutrální půdu. Dřevěný popel překvapivě pomáhá vyrovnávat pH půdy. Pokud je vaše půda příliš kyselá, může popel pomoci zvýšit hladinu pH, a tím ji učinit pro růže příznivější.
Přírodní odpuzovač škůdců: Dřevěný popel může odradit některé škůdce a hmyz, kteří by jinak mohli keřům růží škodit.

Růže

Foto: Pixabay

Jak aplikovat dřevěný popel na růže

Aplikace dřevěného popela na růže je jednoduchý proces:

  • Nejprve shromážděte dřevěný popel z krbu, kamen na dřevo nebo ohniště. Před sběrem se ujistěte, že je popel zcela vychladlý.
  • Dřevěný popel je nutné aplikovat za suchého počasí. Vyhněte se tomu bezprostředně po dešti, protože mokrý popel může hrudkovat a být méně účinný.
  • Posypte tenkou vrstvou dřevěného popela základnu růžových keřů. Dávejte pozor, abyste jej neaplikovali příliš blízko stonků, protože přímý kontakt může způsobit jejich poškození.
  • Po aplikaci popela růže lehce zalijte. To pomůže popelu usadit se v půdě a postupně uvolňovat živiny.

Další možnosti hnojení v září

Kromě dřevěného popela můžete zvážit i další metody hnojení růží v září:

  • Hnojivo s vápníkem a hořčíkem: Rozpusťte jednu polévkovou lžíci vápenato-hořečnatého hnojiva v kbelíku s horkou vodou. Tímto roztokem zalévejte růže v době sucha. Vyhněte se jeho aplikaci během deštivých období.
  • Dvojitý superfosfát: Smíchejte jednu polévkovou lžíci dvojitého superfosfátu s horkou vodou v kbelíku a použijte jej jako tekuté hnojivo pro vaše růže.

Hnojení růží v září je preventivní opatření, které může výrazně prospět zdraví a odolnosti vašich rostlin během zimních měsíců. Zejména dřevěný popel představuje přírodní a cenově výhodné řešení pro výživu vašich růží. Díky svému složení bohatému na minerály, vlastnostem vyrovnávajícím pH a přirozeným schopnostem odpuzovat škůdce je dřevěný popel cenným doplňkem péče o růže.

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/ruze-jarni-pece-strih-ruzi-osetreni-skudci.A210409_115603_hobby-zahrada_mce, http://www.rosaklub.cz/Ruze/Pestovani/Zalivka-a-hnojeni

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)